Wystawa została zaaranżowana na ocalałej klatce schodowej dawnego Niemieckiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego – miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym.
Ekspozycja ożywia wspomnienia tragicznych chwil, kiedy niemiecka załoga likwidowała placówkę, podpalając budynek. Pożar pochłonął życie ponad tysiąca więźniów, pozostawiając za sobą jedynie zgliszcza. Wśród ruin odnaleziono fragmenty osobistych przedmiotów, które teraz stały się kluczowym elementem wystawy. Fotografie tych artefaktów, ukazujące codzienne życie i losy uwięzionych, przeplatają się z oryginalnymi osmoleniami ścian. Na tych murach przez dekady pozostawały wydrapane słowa wsparcia, nadziei i pamięci.
„Pamięć ruin…” to nie tylko prezentacja pamiątek
Za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych, takich jak dźwięk, światło i obrazy, wystawa tworzy poruszającą atmosferę, która pozwala poczuć emocje – tęsknotę, niepewność i nadzieję. Zachowane fragmenty ruin stają się niemymi świadkami tragedii, przypominając o bólu wojny i niesprawiedliwości, które dotknęły ofiary.
To także opowieść o sile pamięci, która przetrwała pomimo upływu czasu i niszczycielskiej siły ognia. Ekspozycja ma przypominać o przeszłości, której nie wolno zapomnieć i zachęcać do refleksji nad ceną ludzkiego życia w obliczu wojny.
Autorkami wystawy są dr Sylwia Wielichowska oraz dr Katarzyna Czekaj-Kotynia. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w przestrzeniach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oddział Radogoszcz.