Orientarium Zoo Łódź aktywnie uczestniczy w projektach mających na celu poprawę bioróżnorodności w regionie, kraju i na świecie. Wspiera m.in. organizacje działające na rzecz odtwarzania lasów dla pandy małej, zajmujące się ochroną słoni azjatyckich czy pomagających niedźwiedziom malajskim oraz chroniące faunę w Wietnamie.
Reintrodukcja żółwia błotnego
Orientarium Zoo Łódź jest zaangażowane również w działania mające na celu wzbogacanie oraz poprawę stanu środowiska naturalnego w Łódzkiem. Głównym projektem realizującym te założenia jest reintrodukcja żółwia błotnego na terenie województwa łódzkiego – gatunku, który od lat 90. XX w. jest uznany za wymarły na tym obszarze.
W tym roku rozpoczęto pierwszy etap realizacji programu. We wrześniu, z Poleskiego Parku Narodowego, do Orientarium Zoo Łódź sprowadzono 50 wyklutych w tym roku żółwi błotnych (w następnych latach przybędą kolejne młode żółwie – łącznie będzie ich 150). Obecnie przebywają w bezpiecznej, niedostępnej dla drapieżników, zapleczowej wolierze zewnętrznej, która zapewnia im bytowanie w naturalnych warunkach środowiskowych. Żółwie spędzą tam 3 lata. Kiedy podrosną, a ich pancerz będzie dostatecznie twardy, zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego w wyznaczonych stanowiskach w województwie łódzkim – mówi Michał Gołędowski, Dyrektor ds. Hodowli i Rozwoju w Orientarium Zoo Łódź.
Projekt ten jest nowatorski w skali Europy. Po raz pierwszy w historii reintrodukcji tego gatunku młode żółwie błotne, przed wypuszczeniem do natury, dorośleją w bezpiecznych warunkach stworzonych w ogrodzie zoologicznym. Rozwiązanie to wprowadzono, aby zmniejszyć śmiertelność żółwi – wypuszczane po 3 latach zwierzęta są większe i dzięki temu mniej narażone na ataki drapieżników oraz wpływ czynników środowiskowych.
Prace naukowe o Orientarium Zoo Łódź
W Orientarium Zoo Łódź żyją zwierzęta, których nie można spotkać w innych ogrodach zoologicznych w Polsce, co budzi zainteresowanie nie tylko turystów, ale i badaczy z całego kraju. Różnorodność gatunkowa, jak również podejmowane rozmaite działania są opisywane zarówno przez młodych, jak i doświadczonych badaczy w pracach naukowych.
Takie prace licencjackie czy magisterskie powstają m.in. w Katedrze Genetyki i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie, w Katedra Etologii i Psychologii Zwierząt, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie czy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.