Nowe Branżowe Centrum Umiejętności w Łodzi. Miasto wykształci włókniarzy!

Łódź, przez wzgląd na swoją historię zwana miastem włókniarzy, obecnie nie posiada placówki szkolącej kadry dla tej branży. Zmieni się to jednak za sprawą nowej placówki edukacyjnej, która rozpocznie działalność z początkiem roku szkolnego 2023/2024.

Branżowe Centrum Umiejętności w Łodzi
Branżowe Centrum Umiejętności

Kosztem niemal 13 mln zł powstanie w Łodzi Branżowe Centrum Umiejętności, które stanie się ogólnopolskim ośrodkiem kształcącym specjalistów z branży włókienniczo-tekstylnej. Środki finansowe pozyskane na jego utworzenie umożliwią modernizację i doposażenie pomieszczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi przy ul. Żeromskiego 115, a także przygotowanie kompleksowych szkoleń i kursów, podnoszących kwalifikacje przyszłych specjalistów.

Branżowe Centrum Umiejętności - dla kogo?

W Branżowym Centrum Umiejętności o profilu włókienniczym szkolić się będą uczniowie szkół średnich, studenci i pracownicy branży tekstylnej z całego kraju. Ośrodek nie bez przyczyny powstanie właśnie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Szkoła od ponad 100 lat kształci specjalistów dla przemysłu tkackiego, dziewiarskiego i przędzalniczego. Powstała z inicjatywy łódzkich fabrykantów, którzy w swoich zakładach potrzebowali wyspecjalizowanych fachowców. Włókiennicza tradycja ma być kontynuowana w Branżowym Centrum Umiejętności.

 – Włókiennictwo nie będzie już w Łodzi elementem przeszłości, a przyszłości. Centrum ma mieć nowoczesny sprzęt, a jego uczniowie poznają nowatorskie trendy obowiązujące w branży – mówi Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

Program nauczania zostanie stworzony na miarę potrzeb nowoczesnego przemysłu tekstylnego, a BCU wykształci najbardziej poszukiwanych na rynku pracowników. Branża zmienia się bardzo szybko, a zapotrzebowanie na produkty rodzimych firm rośnie.

– Długo czekaliśmy na to, żeby przemysł tekstylny został doceniony. Jego produkty występują w niemal każdej dziedzinie życia: od medycyny przez motoryzację i budownictwo, na lotnictwie kończąc. Takiego nowatorskiego podejścia nauczą się tutaj przyszli uczniowie – mówi Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

Remont i pomoce dydaktyczne

Powstanie centrum umożliwią środki pozyskane przez miasto w partnerstwie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi oraz Stowarzyszeniem Włókienników – 11 mln zł z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ponad 9 mln zł zostanie przeznaczonych na modernizację jednego z budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Inwestycja obejmuje m.in. położenie nowego dachu, wymianę stolarki okiennej i uzupełnienie ubytków w elewacji. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku powstaną pracownie i laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt i maszyny, przy których uczyć się będą przyszli włókiennicy.

– Będzie to szkoła przyszłości. W naszym województwie jest kilka tysięcy firm z branży włókienniczej. Przedsiębiorcy poszukują wykwalifikowanej kadry. Perspektywa unijna pokazuje, że w 2030 r. w Polsce będzie potrzeba ok. 30 tys.  włókienników. Centrum wprowadzi na rynek pracy specjalistów. Chcemy odbudowywać potencjał przemysłu tekstylnego – zapowiada Ireneusz Chabrowski, prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich.

Program zakłada ścisłą współpracę nie tylko z przedsiębiorcami, ale również ze szkołami zawodowymi i uczelniami, m.in. z Politechniką Łódzką oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz.

Pierwsze kursy i szkolenia w Branżowym Centrum Umiejętności rozpoczną się we wrześniu 2024 r.

ZOBACZ TAKŻE