Opracowanie obiektu, który dobrze wpisze się w tak różnorodny kontekst stanowiło spore wyzwanie projektowe. Efektem naszych prac jest kaskadowa bryła budynku, o zróżnicowanej wysokości, wypiętrzającej się schodkowo w kierunku południowo i północno wschodnim. Zaakcentowane w ten sposób narożniki zostały dodatkowo wzmocnione wycofaniem parteru i stworzeniem jakościowej przestrzeni publicznej z miejscem na zieleń i ogródki gastronomiczne – mówi Maciej Taczalski architekt Design Lab Group
Projekt przewiduje, że w budynku nazwanym Młoda Fabryczna będą 243 mieszkania oraz lokale usługowe na parterze (ponad 500 mkw.) Bryła budynku zaprojektowana w układzie schodkowym umożliwiła stworzenie rozległych, dobrze doświetlonych tarasów na najwyższych kondygnacjach gmachu. Architekci zaprojektowali też bogate przestrzenie wspólne dla mieszkańców, w tym zielone patio ze szklarnią i ogrodem warzywnym.
Młoda Fabryczna dopasowana do okolicy
Budynek jest planowany na parceli, która z trzech stron przylega do przestrzeni publicznych: kameralnej ul. Składowej, na której wciąż zachowało się sporo śródmiejskich kamienic z XIX i XX wieku, od południa i wschodu otwiera się na przestrzeń przed dworcem Łódź Fabryczna oraz wielopasmową aleję Scheiblerów. Od strony zachodniej będzie zaś sąsiadować z kompleksem biurowym Nowa Fabryczna.
Koncepcja architektoniczna Design Lab Group została przygotowana dla firmy Hereditas Sp. z o.o., która chce zagospodarować działkę w Nowym Centrum Łodzi. Projekt jest dopiero u progu rozpoczęcia procesu inwestycyjnego.
Sądzę, że Łódź zasługuje na trochę dobrej i śmiałej architektury, zatem mamy nadzieję, że projekt uda się zrealizować i będzie cieszył oko łodzian i podróżnych wychodzących z dworca Fabrycznego – mówi Maciej Taczalski.