Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Bałutach. Co w środku?

Przy ul. Nastrojowej 10, przy poradni Miejskiego Centrum Medycznego „Bałuty”, otworzyło się nowe, szóste Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Swoją ofertę kieruje przede wszystkim do seniorów na Radogoszczu, ale będzie również integrować społeczność polską i ukraińską.

budynek służący seniorom
Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora powstało na Bałutach
10 zdjęć
budynek służący seniorom
budynek służący seniorom
budynek służący seniorom
budynek służący seniorom
budynek służący seniorom
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Sala do prowadzenia zajęć gimnastycznych, pracownia komputerowa, kuchnia – centra seniora, czyli CZAS-y zazwyczaj wyglądają podobnie. To społeczność seniorów zgromadzona wokół tworzy atmosferę miejsca i jego specyfikę. W jednych znajdziemy zajęcia gimnastyczne, w innych jogę i relaksujące koncerty przy dźwiękach mis i gongów, jeszcze w innych króluje taniec: zumba czy tzw. cocktail dance z nauką tańców z różnych zakątków świata. W każdym centrum zapiszemy się też na rękodzieło: od decoupage’u po wyplatanie makram. W CZAS-ach prowadzone są też zajęcia oswajające seniorów z komputerem i smartfonem. Do bardzo popularnych aktywności należą spacery nordic walking – tu, na Radogoszczu, już planuje się wycieczki „z kijkami” do pobliskiego Lasu Łagiewnickiego. Trzeba pamiętać, że stąd już od lat ruszały marsze nordic walking, które prowadziło pierwsze bałuckie centrum z ul. Libelta 16. 

Centrum Seniora przy ul. Nastrojowej będzie czekało na gości i uczestników zajęć od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 15:00, a w część sobót, razem z pozostałymi łódzkimi CZAS-ami, na spacerowiczów „z kijkami” – w lesie. Od 1 sierpnia placówka będzie miała dni otwarte, podczas których będzie można przyjść, poznać specyfikę miejsca i koordynatorów placówki. Każdego dnia będzie można skorzystać ze stołu do ping-ponga, zagrać w brydża, ułożyć wspólnie puzzle czy po prostu usiąść przy herbacie i porozmawiać. Regularne zajęcia rozpoczną się tu 1 września, a zapisów na nie można się spodziewać ok. 25 sierpnia. 

Trzeba też pamiętać, że to miejsce ma integrować społeczność polską i ukraińską. Z takim założeniem WHO przekazało na budowę tej placówki ok. 700 tys. zł. Kolejne ponad 300 tys. zł na wyposażenie placówki przekazało miasto. Za piękną aranżację wnętrza odpowiada architekt Barbara Pluskota. 

To szóste Centrum Seniora (CZAS) w Łodzi. Poprzednie powstały na: Widzewie (Szpitalna 6), Bałutach (Libelta 16) i Górnej (Rzgowska 170, Cieszkowskiego 6 i Felińskiego 7). Codziennie każdą z tych placówek – również w wakacje – odwiedza nawet 100 osób!

ZOBACZ TAKŻE