Jeszcze w 2022 r. na działce należącej do Budomal Estate planowano wybudować osiedle złożone z budynków o wysokości od czterech do siedmiu kondygnacji, które miało powstać na mocy przepisów specustawy mieszkaniowej „lex developer” (projektowana zabudowa nieco przerastała zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Do realizacji tego planu nie doszło. Powstał jednak nowy projekt, tym razem wpisujący się w urbanistyczne plany miasta – osiedle Domkove, które stworzy niska zabudowa bloków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych. Tym połączeniem wyróżnia się na tle innych inwestycji mieszkaniowych realizowanych obecnie w Łodzi.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe inwestycje, które zmienią krajobraz Łodzi. Te projekty są spektakularne
Budomal planuje budowę przy ul. Mechanicznej siedmiu niskich dwupiętrowych bloków, w których znajdzie się 112 mieszkań (od 40 do ponad 100 mkw.), a obok nich 21 jednopiętrowych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Każdy z własnym ogródkiem. Dla aut przyszłych mieszkańców przewidziano podziemne garaże w blokach wielorodzinnych oraz zewnętrze miejsca postojowe dla lokatorów domów szeregowych. Wspólne przestrzenie między zabudowaniami zostaną przecięte wewnętrznymi drogami, wzdłuż których zaprojektowano bogatą zieleń, m.in. żywopłoty, miskanty i wiele innych gatunków roślin mających pozytywnie wpływać na wygląd i przyjazny klimat osiedla. W centrum inwestycji powstanie plac zabaw dla dzieci
Niebawem ma rozpocząć się pierwszy etap budowy osiedla, które zostało zaprojektowane przez łódzką pracownię architektoniczną MURO Architekci. Osiedle Domkove ma być odpowiedzią na potrzeby osób poszukujących równowagi między estetyką, funkcjonalnością i bliskością natury. Ma łączyć prostotę i funkcjonalność z nowoczesnym designem. Budynki wyróżniają się kwadratowymi bryłami z płaskimi dachami, co wpisuje się w minimalistyczną estetykę modernizmu. Jak przekonuje deweloper, wybór takiej koncepcji architektonicznej był wynikiem analizy lokalnego kontekstu – Widzew, potrzebuje nowych, dobrze zaprojektowanych przestrzeni, które będą stanowić alternatywę dla przeważającej tam zabudowy wielorodzinnej.