Jak działają ekosłupki?
Ekosłupek to urządzenie do kontrolowania jakości powietrza przy pomocy światła. Oświetlenie ledowe, na podstawie cogodzinnych wyników pomiaru pyłów i innych zanieczyszczeń, przybiera barwę, zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Po wykonaniu pomiaru ekosłupek sygnalizuje aktualny stan powietrza, zgodnie z przypisaną zanieczyszczeniu kolorystyką.
Jakość powietrza przedstawiana jest przy pomocy kolorów – od intensywnie zielonego, przez żółty, pomarańczowy, aż do wyrazistego, czerwonego koloru. Skala jest sześciostopniowa, a jakość powietrza oceniana jako: bardzo dobra, dobra, umiarkowana, dostateczna, zła i bardzo zła.
Gdzie znajdują się ekosłupki?
W mieście do tej pory było 5 ekosłupków. Teraz dzięki Budżetowi Obywatelskiemu stanął kolejny przy rondzie Solidarności, a do końca roku pojawi się następny na osiedlu Lublinek-Pienista. Ekosłupki montowane są w miejscach, gdzie jest duży ruch pieszych, między innymi seniorów. Dzięki temu, bez sprawdzania w aplikacji, mogą informacje o czystości powietrza, monitorować na bieżąco.
Ekosłupki są już w miejscach:
Centrum – Sienkiewicza 5
Bałuty – Zgierska/Julianowska
Górna – Pl. Niepodległości (skwer św. Faustyny)
Widzew – Miejskie Centrum Medyczne „Widzew”
Polesie – ul. Retkińska
Rondo Solidarności
Stan jakości powietrza w aplikacji i na stronie
Mieszkańcy korzystający z aplikacji i urządzeń mobilnych, mogą na bieżąco sprawdzać stan jakości powietrza, niezależnie od ekosłupków, znajdujących się w przestrzeni miejskiej. W całym mieście rozmieszczone są czujniki czystości powietrza, które podobnie jak ekosłupki monitorują stan powietrza i aktualne pomiary wysyłane są do aplikacji oraz na stronę internetową UMŁ.
Ekosłupki zostaną także włączone do tego systemu i już jesienią pomiary z tych urządzeń będą także dostępne w aplikacjach mobilnych.