Nowy hotel przy Piotrkowskiej. Czterogwiazdkowy standard w zabytkowej kamienicy [ZDJĘCIA]

Z początkiem 2024 r. podwoje dla gości otworzy nowy hotel w Łodzi, który przy ul. Piotrkowskiej 40 powstał na bazie 150-letniej kamienicy Silbersteinów. Choć to na wskroś nowoczesny obiekt w standardzie czterogwiazdkowym, właściciele zadbali o zachowanie w nim cennych dla łódzkiej historii detali.

Hotel Pietryna
Hotel Pietryna przy ulicy Piotrkowskiej
29 zdjęć
Hotel Pietryna
Hotel Pietryna
Hotel Pietryna
Hotel Pietryna
Hotel Pietryna
ZOBACZ
ZDJĘCIA (29)

Przebudowa kamienic tworzących posesję trwała 4 lata. Prace opóźniła pandemia, wybuch wojny w Ukrainie i kryzys wywołany rosnącą inflacją. Nie zatrzymały one jednak przemiany nieruchomości, która odbywała się za zamkniętą bramą. Wielu mijających budynek przechodniów nawet nie zdawało sobie sprawy z toczących się za nią prac. Zdumienie budziły jedynie pojawiające się przed nią betoniarki...

Hotel Pietryna

Czterogwiazdkowy Hotel Pietryna, bo taką nazwę będzie nosił, zaoferuje 61 pokojów gościnnych (w tym dwa apartamenty) w czterech budynkach składających się na nieruchomość. Przy wejściu z ul. Piotrkowskiej gości witać będzie recepcja z otwartym dla wszystkich lobby barem, który w ciepłe miesiące ma serwować napoje i przekąski także w zewnętrznym ogródku na ulicy. W obiekcie jest mała siłownia dla gości, pokój klubowy z biblioteczką i grami planszowymi, a także dwie sale konferencyjne do szerszych spotkań biznesowych. Gości karmić będzie restauracja z salą jadalną w przeszklonej oranżerii wychodzącej na podwórze, które zmieniło się nie do poznania.

Przebudowa

Z istniejących na parceli zabudowań niezmienioną postać zachował jedynie wybudowany w 1873 r. budynek frontowy – odrestaurowany zgodnie z konserwatorskimi zaleceniami. Z dwóch stojących za nim oficyn (były skrajnie zaniedbane) ostała się tylko część ścian i cenne zabytkowe detale, np. drewniana galeria z największa w Łodzi żydowską kuczką (rodzaj zewnętrznego ganku) i klatka schodową północnej oficyny ze spiralnymi drewnianymi schodami. Oba budynki podwyższono dobudowując im trzecią kondygnację i połączono nową zabudową – trzecią oficyną, która zamknęła podwórze od strony wschodniej (bez parteru, gdzie jest mały parking). A do ciekawostek historycznych można dopisać jeszcze oryginalną klatkę schodową kamienicy frontowej, jej autentyczne drewniane podłogi i parkiety, stare drzwi przeszklone trawionymi we wzory szybami.

– W całym obiekcie mamy też 16 pokojów z balkonami, a to w łódzkich hotelach rzadkość. Część wychodzi na park sąsiedniej posesji od ul. Wschodniej – mówi inwestorka Joanna Widyńska-Hamad.

Przytulnie

Z założenia kameralny hotel Pietryna ma wabić gości nie tylko wysokim standardem i lokalizacją, ale też przytulną atmosferą, którą tworzą np. miękkie dywany i wykładziny podłogowe oraz tekstylne obicia mebli. Wystrój wnętrz będący dziełem projektantki Katarzyny Jasyk (Happy Barok) jest jednocześnie spójny, jak i zróżnicowany, bo pokoje w poszczególnych częściach hotelu różnią się detalami takimi jak np. kształty zagłóków łóżek, kolorystyką łazienek.

Frontowy budynek kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 40 został wybudowany w 1873 r. dla rodziny Silbersteinów, wówczas jednej z najzamożniejszych w Łodzi i bardzo zasłużonej dla miasta. Po 1925 r. w kamienicy mieściły się m.in. sklep Gazowni Łódzkiej, słynny sklep z aparatami fotograficznymi Morgensterna, a także sklep ze sprzętem radiowym. W ostatnich latach przed remontem funkcjonowała tam popularna piwiarnia.

ZOBACZ TAKŻE