Inwestycja jest projektowana przez łódzką spółkę A&A na mocy przepisów specustawy mieszkaniowej „lex developer”. Wniosek o jej lokalizację wpłynął z początkiem lipca do Rady Miejskiej w Łodzi (specustawa wymaga zgody samorządu na realizację projektów niezgodnych z prawem miejscowym, a w zakresie wysokości budynku jest on sprzeczny z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Łodzi). Jeśli radni wyrażą zgodę na wzniesienie wysokościowca i o ile zostanie on wybudowany, zajmie trzecią pozycję na liście najwyższych budynków w Łodzi, ustępując jedynie bazylice archikatedralnej (104,5 m) oraz wspomnianemu Hi Piotrkowska.
Projekt znanego studio Design Lab Group
Planowany przy al. Mickiewicza 15a budynek miałby stanąć w miejscu po wyburzeniu stojącego tam obecnie czteropiętrowego biurowca oraz dwóch kiosków. Projekt przewiduje, że ich miejsce zajmie wysoki na 23 kondygnacje budynek o mieszanej funkcjonalności – jego dolną część (dwa piętra) stanowiłyby lokale do prowadzenia działalności handlowej i usługowej, w górnej mają powstać mieszkania (maksymalnie 113). Całość ma stanąć na podziemnej hali garażowej. Obiekt zaprojektowało łódzkie studio architektoniczne Design Lab Group, to samo, które stworzyło też projekty innych planowanych na bazie „lex developer” inwestycji w ścisłym centrum Łodzi: Golden Tower Piotra Misztala (ul. Piotrkowska 154) oraz Piotrkowska Point (ul. Piotrkowska 166/168) planowanego przez Grupę Kapitałową OPG.
– Jednym z głównych założeń projektu było stworzenie kontrapunktu dla budynku Hi Piotrkowska znajdującego się po przeciwnej stronie al. Mickiewicza. Wytworzenie bramy wjazdowej do centrum miasta od strony zachodniej podkreśli jego wielkomiejski charakter – mówi Mateusz Cyganek, architekt Design Lab Group. – Bryła budynku jest podzielona na trzy części: dolną, o wysokości kamienicy przy al. Mickiewicza 15 i podobnie do jej narożnika zaokrągloną, schodkowe rozcięcie wznoszące się w głąb działki oraz górną, która schodkowo obniża się w kierunku południowym. Zabieg schodkowania budynku miał na celu nawiązanie do wysokości otaczającej zabudowy – kamienic, bloków oraz budynków „Manhattanu”. Taki zabieg porządkuje chaotyczne otoczenie al. Mickiewicza i integruje różnorodne formy architektoniczne.
Zespół projektowy Design Lab Group: Maciej Taczalski, Karolina Taczalska, Mateusz Cyganek, Artur Piórek, Marta Golec, Daria Bartosik