Organizacje pozarządowe. Czym są i w jaki sposób funkcjonują?

Już nie tak bardzo jak kiedyś, ale nadal organizacje pozarządowe kojarzą się bardziej z hobby niż z pracą. Działalność non-profit to nie przedsiębiorstwo, nie administracja… czyli tak naprawdę co?

Wolontariusze
Organizacje pozarządowe. Czym są i jak funkcjonują?, fot. envato elements

Świat współczesnych demokracji dzieli się na trzy podstawowe sektory. Pierwszy to instytucje państwowe (administracja, rząd, samorząd), czyli podmioty, których celem jest dbanie o mieszkańców i mieszkanki. Drugi sektor to przedsiębiorstwa, firmy i inne formy działań ukierunkowane na zysk. Co zatem z pozostałymi podmiotami, które nie pasują do żadnego z powyższych sektorów? Gdzie jest miejsce na działania społeczne i inicjatywy oddolne, które raczej nie przynoszą zysku i nie są niezbędne do życia (ale przecież wciąż bardzo potrzebne!)? To wszystko (i wiele więcej) mieści się właśnie w trzecim sektorze.

Niezbędny bufor

Skoro organizacje pozarządowe nie są nastawione na zysk i nie są też częścią administracji, to czym właściwie są? Jakie mają obowiązki? Kto je finansuje? To pytania, które pojawiają się najczęściej. „To nie jest prawdziwa praca” – usłyszał w swojej karierze niejeden członek fundacji. Nic bardziej mylnego! Trzeci sektor stanowi bufor pomiędzy dwoma pozostałymi – dzięki niemu biznes może angażować się w akcje społeczne, a państwo lepiej komunikować się ze społeczeństwem i być przez nie kontrolowane. Zadań sektora społecznego jest mnóstwo, a o tym, co jest potrzebne, decydują sami obywatele i obywatelki tworzący organizacje.

Kto za to płaci?

Każda organizacja ma statut – dokument, w którym określone są jej cele, sposoby działania i finansowania. W zależności wyznaczonych celów do dyspozycji są różne formy finansowania: składki członkowskie, granty i konkursy. Istnieją też inne formy, np. organizacje, które chciałyby wspierać rozwój kultury czy sztuki, mogą liczyć na pomoc ministerstwa i firm, które coraz częściej starają się wchodzić w rolę mecenasów. Stowarzyszenia, które monitorują działania rządu lub samorządu, często utrzymują się ze zbiórek, natomiast podmioty, którym zależy na współpracy międzynarodowej, mogą liczyć na wsparcie Unii Europejskiej.

Non-profit w Łodzi

W Łodzi działa ponad 3000 organizacji pozarządowych, które mają duży wpływ na jakość życia w naszym mieście. Podejmując ważne społecznie zadania, przyczyniają się do rozwoju demokracji i kształtowania postaw obywatelskich oraz wzbogacają możliwości działania samorządu na rzecz mieszkańców. Dzięki swojej strukturze mogą łatwiej zatrudniać specjalistów, a ponieważ na ogół mają mniejszy zasięg i zakres działań, łatwiej im się skupić na określonym celu. 

Aby tworzyć ramy współpracy pomiędzy organizacjami a Urzędem Miasta Łodzi, powstała Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego, która m.in. opiniuje ważne akty prawne, proponuje nowe narzędzia współpracy czy rozwiązuje sprawy konfliktowe. Miasto się zmienia, pojawiają się w nim nowe potrzeby i oczekiwania, a to świetna okazja do działań dla trzeciego sektora. Właśnie dlatego jest on tak ważny! Organizacje pozarządowe są jak wisienka na torcie – oczywiście, że da się zjeść tort bez niej, ale czy aby na pewno będzie tak samo pyszny? 

Więcej informacji znajduje się tutaj.

ZOBACZ TAKŻE