Akwaria w części oceanicznej Orientarium w Łodzi w Łodzi mają objętość 3 milionów litrów wody. Dla porównania, przyjmując, że dorosły człowiek powinien wypijać dziennie półtora litra wody, to ta ilość wystarczyłaby mu do 7501 roku. Oczywiście, gdyby ludzie tak długo żyli.
W siedmiu zbiornikach pływa ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Wśród nich są jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra.
Zobacz wideo z podwodnego tunelu
<iframe title="YouTube video player" src="https://www.youtube.com/embed/gd-J98U4uH4" width="650" height="430" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe>
Rekiny żarłacze i brodate, ryby gitarowe i płaszczki
W strefie oceanicznej Orientarium mieszkają m.in. rekiny żarłacze oraz żarłacze brunatne, które w przyszłości osiągną długość do 3 metrów. Podobnych rozmiarów będą orlenie plamiste, obecnie ich rozpiętość to 70 centymetrów. To bardzo ciekawy gatunek, budowa ciała tej ryby i powolny, majestatyczny ruch w wodzie przypomina lot ptaka.
Każdy poziom akwariów jest zapełniony innymi rybami. Część z nich pływa w toni wodnej, niektóre przebywają na dnie. Daje to niezwykły efekt i pozwala na wnikliwą obserwację.
Warta uwagi jest duża kolekcja pokolców – w skład której wchodzi oczywiście najsłynniejszy – pokolec królewski – znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory. W zbiorniku rafy koralowej są także ogończe niebieskoplame – płaszczki wyposażone w kolce z bardzo silnym jadem, czy cała gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych.
Zanurz się w podwodnym świecie
Na dnie największego basenu Orientarium w Łodzi umieszczono replikę samolotu Mitsubishi J2M - myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej.