– Niedawno na wybiegu dla wielbłądów można było zobaczyć młodą samicę Lamiję, teraz dołączył do niej samiec! Zwierzęta już się poznały i widać ich wzajemne zainteresowanie. Oba wielbłądy są w podobnym wieku, to młode osobniki – mówi Barbara Wicińska, kierownik działu hodowlanego łódzkiego ZOO – samica jest bardzo kontaktowa. Samiec współpracuje z opiekunami – choć im będzie starszy, tym bardziej trzeba będzie wykazywać się ostrożnością. Wielbłąda mocno chronią swoje partnerki.
Gwanako, czyli dziki przodek udomowionej lamy
Wchodząc do zoo, odwiedzający od razu mogą zauważyć stado gwanako. Zwierzęta spokojnie przechadzają się po swoim wybiegu i z zaciekawieniem zerkają na zwiedzających. Odmładzamy nasze stado, dlatego też niedawno dotarły do nas aż
3 osobniki tego gatunku - dodaje Wicińska. – Dwie samice i samiec już są na swoim wybiegu. W pawilonie nocnym do dwóch samic dołączył także samiec galago senegalskiego.
Binturong w podróży do Krakowa
Z łódzkiego wybiegu do ogrodu w Krakowie wyjechał urodzony tutaj binturong orientalny. Drugi osobnik już wkrótce wyruszy w podróż do Francji. Dlaczego młode zwierzęta opuszczają rodzinne gniazdo? Nie wszystkie gatunki tworzą stada. Niektóre mogą tworzyć konkurencję dla swoich rodziców, unikamy w ten sposób konfliktów, które mogłyby się narodzić – wyjaśnia Wicińska. – w naturze często jest tak, że młode samce, w pewnym momencie swojego życia, są wyganiane i muszą poszukać swojej partnerki i z nią stworzyć nową rodzinę. W przypadku zwierząt zamieszkujących ogrody zoologiczne o gatunki dba koordynator. To właśnie on odpowiada za programy hodowlane i odpowiedni dobór osobników.
Nowe zwierzęta można oglądać codziennie, w godzinach od 9:00 do 19:00.