Piotrkowska 118
To kamienica imienia Juliusza Szulca – łódzkiego przedsiębiorcy. Ma charakter eklektyczny. Miejsce od początku łączyło trzy funkcje – mieszkalną, handlową i usługową. Dawniej nie zabrakło w niej miejsca dla piekarni i cukierni, a panie domu wydawały tu sporo rubli kupując tapety, zasłony i lampy z abażurem. Miłośników muzyki i nowinek technicznych wabiła z kolei możliwość nabycia najnowszego wynalazku – patefonu.
Przy Piotrkowskiej 118 nastąpiła przebudowa i remont kamienicy wraz z podwórzem. Uwzględniono historyczny charakter XIX-wiecznej nieruchomości. Przez podwórko przebiega pasaż wewnętrzny prowadzący od Piotrkowskiej 118 do pasażu Schillera i placu Komuny Paryskiej oraz do pofabrycznych budynków przy ul. Sienkiewicza 61A i 63.
- ZOBACZ TEŻ: Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Łodzi. Taniej dla łodzian, nowy obszar, godziny i ceny
W budynku znalazło się 14 mieszkań komunalnych, biuro, Fundacja Centrum Praw Kobiet, pracownie artystyczne oraz lokale usługowe. Podwórko zostało na nowo zorganizowane jako miejsce rekreacji dla mieszkańców. Znajduje się na nim kilka cennych starych drzew, pojawiła się też dodatkowa roślinność, oświetlenie i miejsca parkingowe. Pałacowe podwórko przyciąga łodzian i turystów pokazami świetlnymi i kryształowymi żyrandolami.
Piotrkowska 115
Przy Piotrkowskiej 115 nastąpił pełny remont kamienicy. Układ pomieszczeń został zmieniony, pojawiły się dodatkowe okna i balkony. Nadbudowano poddasze, które oddano na cele użytkowe. Wybudowano dodatkowe pomieszczenie w budynku na rowery i wózki, schodołaz oraz sprzęt ogrodniczy dla mieszkańców. W kamienicy znajdują się teraz 4 mieszkania komunalne, 2 mieszkania chronione, Centrum Aktywności Lokalnej dla Młodzieży, lokal usługowy i pracownie twórcze.
Istniejący zjazd od strony al. Tadeusza Kościuszki został zachowany. Teren zewnętrzny budynku został na nowo urządzony jako skwer dla odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Zachowano drzewostan oraz dodano dużą ilość nowej zieleni; krzewów i roślinności dekoracyjnej, w tym pergole porośnięte zielenią pnącą. Zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Znalazły się tam również ławki i huśtawki. Teren został oświetlony, dodatkowo podświetlono posadzkę oraz pergole porośnięte zielenią pnącą. Na terenie powstanie 8 miejsc parkingowych w tym jedno dla osoby z niepełnosprawnością.
Teren zewnętrzny w zachodniej części działki został na nowo urządzony jako skwer odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców z ławkami i huśtawkami, wyłożony kostką granitową. Zachowano istniejący drzewostan, a wzdłuż dojazdu posadzono nową zieleń w postaci krzewów i roślinności dekoracyjnej, w tym pergole porośnięte zielenią pnącą.
Sienkiewicza 22
Kamienica po rewitalizacji zachwyca pod każdym względem. Powstało w niej ponad 40 lokali biurowych i użytkowych różnych rozmiarów. Wszystkie pomieszczenia zostały odświeżone, w budynku zamontowano ponad 100 nowych okien i około 200 drzwi, które stylem przypominają te oryginalne. Są nowe instalacje, ściany i podłogi, zmieniony został także układ pomieszczeń. Budynek zmienił funkcję z mieszkalnej na usługową.
Elewację budynku zdobią charakterystyczne detale, a prace konserwatorskie objęły nie tylko kompleksowe odnowienie fasady, ale również odrestaurowanie detali architektonicznych. Nowy wygląd zyskało także podwórko. Teraz to ponad 300 m² z niemal 1000 ozdobnych krzewów, bylin i bluszczu.