- Dekoracje z opłatka
Z cienkiego, kolorowego opłatka tworzono tzw. światy, czyli kule symbolizujące wszechświat i duchową harmonię. Zawieszano je na choinkach w Polsce i na Litwie. Z opłatka powstawały także rozety – ozdoby przypominające kwiaty.
- Ozdoby z naturalnych materiałów
Na choinkach często wieszano orzechy i jabłka, jako symbole dostatku i płodności, a także suszone owoce (plasterki jabłek czy pomarańczy). Popularnością cieszyły się ozdoby z łatwo dostępnej na wsiach słomy – gwiazdy, anioły czy serca. Szyszki dekorowano farbami lub posypywano cukrem, tak aby przypominał śnieg.
- Jadalne ozdoby
Z nawleczonych na sznurek orzechów, cukierków zawiniętych w kolorowy papier lub innych smakołyków robiono jadalne girlandy. Na choinkę trafiały także piernikowe figurki – zdobione lukrem – w kształcie gwiazdek, serc czy aniołów.
- Bombki z dmuchanego szkła
Pojawiły się w połowie XIX wieku w Niemczech i szybko zyskały popularność. Pierwsze były skromne, przezroczyste lub srebrzyste, a z czasem zaczęto je ozdabiać kolorami i brokatem.
- Koronki i hafty
Na choinkach wieszano także koronkowe serwetki, małe haftowane aniołki lub gwiazdy. Te ozdoby były szczególnie popularne na terenach wiejskich.
- Świece i lampiony
Ręcznie robione z pszczelego wosku świece były zarówno ozdobą, jak i praktycznym źródłem światła. W oknach wieszano zrobione z papieru lub blachy lampiony.
- Ozdoby z masy solnej
Figurki i zawieszki z masy solnej, malowane farbami, były prostą formą rękodzieła, popularną zwłaszcza w biedniejszych domach.
- Ozdoby z papieru, gazet i kolorowej bibuły
Robiono z nich m.in. gwiazdy i łańcuchy składające się z połączonych kółek lub harmonijkowych elementów, wycinanki, czyli delikatne dekoracje z białego papieru, przypominające śnieżynki, oraz ręcznie malowane figurki aniołów.