Paneuropa. Solidarni z Ukrainą. Najnowsza część komiksu promuje Łódź! [ZDJĘCIA]

Komisja Europejska wydała kolejną część komiksu „Paneuropa”. Będzie miał on premierę podczas odbywającego się w najbliższy weekend, 7–8 października, Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Komiks „Paneuropa”
Komiks „Paneuropa”
3 zdjęcia
Komiks „Paneuropa”
Komiks „Paneuropa”
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Wydawnictwo promuje ważne problemy, z którymi obecnie zmaga się Europa. Tym razem jest to opowieść o ludzkiej solidarności i jedności z narodem ukraińskim, ale także o odwadze, męstwie i walce o ludzką godność. Komiks promuje uniwersalne wartości, jakimi kieruje się wspólnota europejska – równość, szacunek, tolerancja, wolność i prawa człowieka.

Komiks „Paneuropa” promuje także konkretne miejsca na terenie Łodzi – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Oba te miejsca zostały sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej.

Inne inwestycje sfinansowane dzięki wsparciu UE pokazano w poprzednich numerach „Paneuropy”, np. Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, które pojawiło się na łódzkiej okładce poprzedniego numeru komiksu.

- Bohaterowie "Paneuropy" jednoczą siły w starciu z zagrożeniem ze wschodu pragnącym wykorzystać tragedię uchodźców i zniszczyć jedność Europejczyków. Historia opisana w komiksie dedykowana jest obywatelom Ukrainy, zmuszonym do opuszczenia swojej ojczyzny i szukania pomocy m.in. w Polsce, oraz tym wszystkim spośród nas, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń - wyjaśnia zarys fabuły jeden ze scenarzystów, Dominik Szcześniak.

Osoby, które znalazły schronienie w naszym kraju, często uzyskiwały pomoc od instytucji realizujących inwestycje współfinansowane z funduszy europejskie. Uchodźcy otrzymali możliwość wytchnienia m. in. w Teatrze Pinokio czy w Mediatece Memo, które znajdują się w zrewitalizowanych budynkach w centrum Łodzi.

Pomysłodawcą wydawania komiksu jest łodzianin Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jak podkreśla, komiks ma być nie tylko wciągającą lekturą, ale także wyjaśniać najważniejsze, aktualne sprawy, którymi żyje Europa.

Komiks zawsze poruszał trudne tematy: Równouprawnianie, szacunek dla prawa, wsparcie dla słabszych. To wszystko pokazujemy w tegorocznej Paneuropie. Te cechy są uosabiane przez bohaterów komiksu, ale przede wszystkim przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, których starania na rzecz słabszych i wymagających wsparcia są w fabule mocno podkreślone.  - mówi urzędnik.

Na ważną rolę edukacyjną komiksu zwraca uwagę także Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska:

- Dzięki atrakcyjnej i przystępnej formie, można dotrzeć z ważnym przesłaniem między innymi do ludzi młodych i tych wszystkich, którzy kochają komiks. Paneuropa mówi z jednej strony o bardzo pozytywnych zmianach, które dzieją się w naszym mieście, a z drugiej, o sprawach bardzo trudnych, do jakich należy zaliczyć wojnę, która toczy się za naszą wschodnią granicą.

Kolejny raz do tworzenia komiksu zaproszono czołowych artystów. Autorami scenariusza są Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonali debiutujący w serii „Paneuropa” Grzegorz Pawlak oraz pracujący przy poprzednich edycjach Robert Służały, Rafał Szłapa i Wojciech Stefaniec.  Łódzki rysownik Przemysław Truściński, autor okładek „Paneuropy” dedykowanych Łodzi w latach 2020-2022, tym razem dołączył do ekipy tworzącej komiks jako autor rysunków ilustrujących fabułę.

- Tworzenie tego komiksu nie jest dla mnie tylko zadaniem artystycznym, możliwością uruchomienia wyobraźni, ale też czymś bardzo emocjonalnym. Nie trzeba mnie było specjalnie nakłaniać, żebym zilustrował wątek łódzki. Jestem bardzo poruszony tym co wydarzyło się w Ukrainie i czuję potrzebę tworzenia na ten temat. Nie ograniczam się do działań artystycznych, ale staram się aktywnie pomagać i cieszę się, że Polacy również chcą to robić. O tym między innymi opowiada ten komiks - tłumaczył rysownik.

Do tworzenia tegorocznego komiksu zaproszeni zostali również twórcy z Ukrainy. Fragmenty komiksu zostały zilustrowane przez  Darię Bairamovą i Bohdanę Vitkovską , a niezykle efektowną okładkę stworzył Igor Barańko.

Premiera komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi w dniach 7-8 października w Atlas Arenie. Na stoisku wydawcy będzie można spotkać twórców i otrzymać bezpłatny egzemplarz z dedykacją wraz z gadżetami opatrzonymi grafikami promującymi komiks. Papierowe wersje polska i ukraińska zostaną uzupełnione angielskim wydaniem w wersji elektronicznej, dostępnej na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w dniu premiery.

Na okładce i w komiksie przedstawiono łódzkie inwestycje, zrealizowane przy wsparciu Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych: Medateka MeMo oraz Fabryka Wigencja, w której swoją nową siedzibę ma teatr lalek Pinokio.

ZOBACZ TAKŻE