Park kulturowy dla Piotrkowskiej. Jak chronić zabytkową ulicę? Przyjdź na spotkania!

Park kulturowy to forma ochrony zabytków, a w Łodzi najcenniejszym z nich jest ulica Piotrkowska. 26 lutego 2024 r. startuje otwarty cykl spotkań, podczas którego zostaną poruszone najróżniejsze kwestie związane z przygotowaniem dokumentu.

Ulica Piotrkowska w Łodzi
Ulica Piotrkowska w Łodzi

Piotrkowska jak w soczewce skupia właściwie każdy przykład architektury od początku XIX wieku aż po współczesność, zarówno pierwsze domy rzemieślników, blokowisko czy też realizacje ostatnich lat. Aby lepiej chronić jej wyjątkowy krajobraz, miasto chce stworzyć nowy park kulturowy. Poprzedni został, niestety, unieważniony. 

26 lutego startuje otwarty cykl spotkań, podczas którego zostaną poruszone najróżniejsze kwestie związane z przygotowaniem dokumentu – od wskazania obszaru, na jakim powinien obowiązywać, po szczegółowe wytyczne dotyczące tego, co będzie można tam zrobić.

Pierwsze spotkanie rozpocznie się w poniedziałek (26 lutego) o godz. 17:00 w Lapidarium przy al. Kościuszki 19. Z kolei w czwartek (29 lutego) o godz. 16:30 ze Starego Rynku wyruszy spacer badawczy. Drugi został zaplanowany na piątek (1 marca). Start także o godz. 16:30 z ul. Piotrkowskiej 1. Na finał wracamy do Lapidarium 19 marca. 

ZOBACZ TAKŻE