Pasaż Schillera otwarty po remoncie. Montaż największej atrakcji jeszcze przed nami! [ZDJĘCIA]

Zakończyła się jedna z dłużej wyczekiwanych i ciekawych inwestycji w centrum miasta. Pasaż łączący ul. Piotrkowską z ul. Sienkiewicza został oddany do użytku i każdy może sprawdzić, jak podoba mu się ta metamorfoza.

Pasaż Schillera po remoncie
Pasaż Schillera w Łodzi otwarty po remoncie
13 zdjęć
Pasaż Schillera po remoncie
Pasaż Schillera po remoncie
Pasaż Schillera po remoncie
Pasaż Schillera po remoncie
Pasaż Schillera po remoncie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Program rewitalizacji obejmuje nie tylko gruntowne remonty kamienic i ulic, ale również przebudowy ważnych przestrzeni publicznych, jak plac Wolności, Stary Rynek czy pasaż Schillera. Z tego ostatniego zniknęły właśnie ogrodzenia i został oddany do użytku.

Mniej betonu, więcej zieleni

Jedną z najbardziej widocznych zmian jest zieleń, której sporo przybyło. W pasażu zostało posadzonych w sumie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami. 

Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew od ul. Piotrkowskiej do Sienkiewicza, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.

Nowa nawierzchnia, ławki i nie tylko

Kolejną dużą zmianą jest nawierzchnia, która została w całości wymieniona, a materiałami i kolorem nawiązuje do ul. Piotrkowskiej. Przybyło ławek, jest nowe oświetlenie, zmieniła się także fontanna. Tej kulistej, która znajdowała się przy Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, już nie ma. Wodotrysk znajduje się teraz w miejscu dawnego parkingu, w głębi pasażu, naprzeciwko Domu Technika. Powstał tam nowy, miejski plac, nieduży, ale idealnie nadający się na plenerowe imprezy. Z myślą o najmłodszych w pasażu zamontowano nowy plac zabaw.

Ostatnia duża atrakcja

Pasaż został już oddany do użytku, ale wykonawca remontu nie skończył tu jeszcze prac. Przez najbliższy tydzień będzie poprawiał usterki, a do zamontowania została mu jeszcze jedna duża atrakcja.

Bliżej ul. Piotrkowskiej stanie kamienny stół. Długi na 6 m, szeroki na 2 m i wysoki na niemal metr będzie miał płytę z jasnoszarego, strzelińskiego granitu z wyrytą na niej mapą dawnej Łodzi. Obraz historycznej osady o nazwie Łódka zostanie wzbogacony o… płynącą rzekę. Otóż śladem Jasienia popłynie korytem wygrawerowanym na płycie prawdziwa woda. Specjalne pinezki z nierdzewnej stali wskażą najważniejsze miejsca naszego miasta.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE