Szczęśliwymi rodzicami dwóch samiczek są 5-letni Vincent i 2 lata młodsza Marlenka. Oboje przyjechali do Łodzi pod koniec 2020 r. z Holandii, jednak z różnych ogrodów zoologicznych. Po okresie radosnego zapoznawania się, zabaw z opiekunami i innych wydrzych rozrywek doczekały się pierwszego potomstwa.
Wydrze niemowlęta w Orientarium w Łodzi
Dwójka młodych urodziła się nocą 16 czerwca.
– O ile wcześniej wyderki zachowywały się względem opiekunów niezwykle ufnie i kontaktowo, wraz z nową rolą i rodzicielskimi obowiązkami stały się zdystansowane, uważne i zdecydowanie broniące swojego gniazda. Oczywiście, szanujemy takie decyzje naszych podopiecznych i w czasie odchowu młodych ograniczamy ingerencje weterynaryjno-hodowlane do minimum. Pierwszy przegląd udało się wykonać, kiedy brzdące miały kilka tygodni. Wydrzątka zostały zważone, sprawdziliśmy ich płeć, podaliśmy zastrzyki z preparatów mineralno-witaminowych oraz lek przeciwpasożytniczy, co jest standardowym postępowaniem w przypadku wszystkich urodzonych w zoo maluchów. Gdy wyderki trochę podrosną, założymy im mikroczipy umożliwiające ich trwałą i jednoznaczną identyfikację – tłumaczy lekarz weterynarii w Orientarium Zoo Łódź, Anna Bunikowska.
Wydry orientalne żyją w naturze w grupach rodzinnych liczących do 12 osobników, w których starsze potomstwo pomaga w odchowywaniu najmłodszego rodzeństwa.