Ary ukończył Gimnazjum Męskie Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich i już w szkole pasjonował się astronautyką. Po maturze w 1923 r. podjął studia na wydziale filozofii UJ, ale po roku zdecydował się na wyjazd do Francji. Ukończył studia na wydziale mechaniki w Nancy, uzyskując dyplom inżyniera. W paryskich biurach konstrukcyjnych wyliczał trajektorie sztucznych ciał niebieskich.
W 1932 r. Sternfeld powrócił do Łodzi i przygotowywał do wydania „Wstępu do kosmonautyki”. Dzieło chłodno przyjęte w Polsce odniosło sukces w Paryżu i Moskwie, gdzie zaproponowano uczonemu pracę w instytucie napędów odrzutowych. Wojnę Ary spędził na Uralu, ucząc w szkole, a potem powrócił na stałe do Moskwy, gdzie zmarł 5 lipca 1980 r.
Jego obliczenia zaczęły się realizować w 1957 r., kiedy wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Sternfeld był autorem teorii lotu rakiet wielostopniowych, opracował zasady przelotów przez atmosferę i podróży międzyplanetarnych. Wydał wiele książek – w sumie ukazało się prawie 100 wydań jego prac w 36 językach, m.in. „Lot w przestworza świata”, „Sztuczne satelity Ziemi” czy „Paradoksy kosmonautyki”.
Przypominamy postać wybitnego badacza, który przed stu laty w Łodzi przewidywał pozaziemskie loty, a już za kilka miesięcy ma polecieć w kosmos łodzianin Sławosz Uznański.