Plac Wolności nagrodzono jako najlepszą ekologiczną inicjatywę miejską/gminną.
Nowy plac Wolności bardzo dobrze wpisuje się w dzisiejsze trendy urbanistyczne i udowadnia, że władze miasta są świadome narastających problemów klimatycznych oraz trendów społecznych. Znacznie zwiększono tam powierzchnię biologicznie czynną, wprowadzając ją na wielu piętrach i uzupełniając ogrodami deszczowymi – powierzchnia placu sprzyja spływowi wody deszczowej do zieleńców. Udało się to uzyskać przy jednoczesnym podkreśleniu historycznej kompozycji placu – mówi Tomasz Pągowski, współzałożyciel Pągowski Studio, członek jury konkursu.
Proekologiczne rozwiązania
Orientarium Zoo Łódź otrzymało nagrodę specjalną. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych i najnowocześniejszych w całej Europie.
Ważne jest, aby takie obiekty były projektowane i zarządzane w sposób, który priorytetowo traktuje dobrostan zwierząt, a także w miarę możliwości wspiera ochronę i odtwarzanie ich naturalnych siedlisk. W łódzkim Orientarium Zoo Łódź zastosowano rozwiązania, które skupiają się na odtworzeniu temperatury, wilgotności powietrza dla roślin i zwierząt Azji Południowo-Wschodniej w przestrzeniach ekspozycyjnych. Spośród rozwiązań proekologicznych można tu wymienić energię geotermalną, wykorzystanie ciepła odpadowego, odzysk wody deszczowej czy mechanizmy zmniejszające ślad wodny budynku – mówi Bartosz Dendura, właściciel pracowni Studio4Space, pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zasiadający w jury konkursu.