Początek roku szkolnego tuż tuż. Jak przygotować do niego dziecko? [PORADNIK]

Choć wakacje trwają w najlepsze, zanim się obejrzymy, rozpocznie się nowy rok szkolny. Wakacyjny luz, któremu często towarzyszy zawieszenie zasad panujących w domu na co dzień, zmieni się nagle w konieczność dostosowania do szkolnych obowiązków, klasówek i zajęć dodatkowych.

Dziewczyna z plecakiem
Nowy rok szkolny tuż tuż, fot. envato elements

Podpowiadamy, jak przygotować dziecko, żeby ta zmiana nie była zbyt gwałtowna i stresująca.

1. Dobry sen

Jedną z rzeczy, która całkowicie zmienia się podczas wakacji, są pory zasypiania i wstawania. Dzieci, które w roku szkolnym wstawały przed 7:00 albo wcześniej, teraz śpią prawie do południa. I są aktywne do późnych godzin nocnych.

To pierwsza zmiana, którą warto zacząć wprowadzać z odpowiednim wyprzedzeniem. Potrzebny jest bowiem czas, żeby organizm dziecka dostosował się do nowych pór snu i aktywności. To z pewnością ułatwi nam wejście w nowy rytm i pozwoli uniknąć stresu związanego z porannym przygotowywaniem się do szkoły.

2. Czas na wyprawkę

Niezależnie od tego, czy dziecko dopiero zaczyna edukację, czy kontynuuje naukę w kolejnej klasie, dobrze jest poświęcić teraz czas, by skompletować potrzebne wyposażenie. Zaangażuj dziecko w te przygotowania i pozwól mu wybrać przybory szkolne. Jeśli dziecko zaczyna nową szkołę i nie wiesz, czego wymagają nauczyciele, możesz kupić to, co na pewno się przyda: plecak, bidon, pojemnik na drugie śniadanie, piórnik, podstawowe przybory do pisania, worek na buty.  Jeśli zaś dziecko posiada część wyposażenia z ubiegłego roku, to dobry moment, by je przejrzeć, odświeżyć i zdecydować, czy na pewno się jeszcze nadaje. W przypadku szkolnego obuwia, stroju galowego czy kostiumu sportowego najlepiej sprawdzić, czy dziecko z niego nie wyrosło – dzięki temu nie spotka nas niemiła niespodzianka.

3. Opowiedz o zmianach

Jeśli w nadchodzącym roku szkolnym coś się zmieni, porozmawiaj o tym z dzieckiem. Być może dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkołą albo zmienia klasę. Może się przeprowadziliście lub będzie samo wracać ze szkoły. Każdą taką sytuację warto omówić, poznać obawy dziecka. Nie bagatelizujmy ich, a raczej pokażmy, jak można rozwiązać problem. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, żeby okazać mu wsparcie, zamiast umniejszać jego odczuciom. Czasem wystarczy tylko powiedzieć: „rozumiem Twoje uczucia, w razie czego jestem obok”. Innym razem możemy przećwiczyć daną sytuację, np. pokonać drogę ze szkoły do domu lub odwrotnie – najpierw wspólnie, potem dziecko z przodu, rodzic z tyłu, na koniec zaś samo dziecko, a rodzic czeka w umówionym miejscu.

4. Nauka samodzielności

Wraz z rozpoczęciem edukacji szkolnej dzieci z roku na rok stają się coraz bardziej samodzielne. Jednak na początku potrzebne jest im nasze wsparcie w zdobywaniu kolejnych umiejętności. Dlatego warto trenować zachowania, które niedługo staną się ich udziałem. Dla najmłodszych dzieci może to być nauka szybkiego przebierania się, zmiany obuwia czy pakowania plecaka. Dla ich starszych kolegów trening samodzielnego pakowania się do szkoły, przygotowania drugiego śniadania czy przekąski po powrocie do domu. Jeśli dziecko będzie wracać do domu przed rodzicami i jest to nowa sytuacja, przećwiczmy z nim również otwieranie i zamykanie drzwi czy przyzwyczajmy do zostawania w domu bez dorosłych.

5. Równowaga to podstawa

Choć dziecko od początku września będzie miało szkolne obowiązki, wciąż potrzebuje także wypoczynku i zabawy.  Planując rozmaite zajęcia, koniecznie uwzględnij kilka godzin dziennie na „nicnierobienie” i spontaniczną aktywność. Spontaniczną, czyli taką, na którą dziecko w danym momencie ma ochotę. Nawet jeśli Tobie wydaje się to marnowaniem czasu.

Do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie Dobry Start, czyli wsparcie dla uczniów szkół, aż do ukończenia  przez nich 20. roku życia (dla dzieci z niepełnosprawnościami do 24 r.ż.). Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną (poprzez portal Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS). Wypłata świadczenia będzie odbywać się na wskazane konto bankowe.

ZOBACZ TAKŻE