Podatek kasowy PIT
- Bardzo ważną zmianą dla przedsiębiorców jest podatek kasowy PIT. Zmiany weszły w życie z początkiem stycznia 2025 roku. Obowiązek podatkowy na zasadach kasowego PIT powstanie, dopiero gdy klient zapłaci za fakturę, a nie w momencie wykonania usługi, dostawy towaru bądź wystawienia faktury.
Składka zdrowotna
- W 2025 roku wchodzi w życie pierwsza część zmian w opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. To przede wszystkim wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych, a także obniżenie minimalnej podstawy wyliczenia składki zdrowotnej.
- Minimalna składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub kartą podatkową w 2025 roku będzie wynosić 9 procent od 75 procent minimalnego wynagrodzenia.
Podatek od nieruchomości
- Z początkiem stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany w podatku od nieruchomości. Najbardziej istotne dla przedsiębiorców są nowe definicje budynku i budowli, które zostały opisane w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. W Ustawie definicje zmieniły również pojęcia takiej jak: obiekt budowlany, roboty budowlane, trwałe związanie obiektu z gruntem.
JPK CIT
- Od stycznia 2025 roku podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody przekraczają 50 mln euro, zobowiązani są do prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Muszą również przesyłać je bez wezwania do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego (JPK-CIT), w terminie złożenia zeznania podatkowego CIT-8 (w praktyce do 31 marca 2026 roku za rok 2025).
Zwolnienie z VAT dla małych firm działających w UE
- Od stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które pozwalają małym przedsiębiorcom korzystać ze zwolnienia z VAT w różnych państwach Unii Europejskiej. Firmy, które mają siedzibę w innym państwie członkowskim UE, będą mogły uzyskać zwolnienie z VAT w Polsce. Natomiast polskie firmy, które prowadzą działalność w innych krajach członkowskich UE, będą mogły skorzystać ze zwolnienia na warunkach przewidzianych w tych krajach.
Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych
- Od stycznia 2025 roku wzrósł limit przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy muszą prowadzić księgi rachunkowe. Osoby fizyczne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie są zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli osiągną przychody równe lub przekraczające 2,5 mln euro.
Akcyza na wyroby tytoniowe
- Od 1 marca 2025 roku zaczną obowiązywać nowe – wyższe – stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.biznes.gov.pl