Podział administracyjny Łodzi. Nieaktualny od 30 lat plan, a łodzianie wciąż go używają!

31 grudnia 1992 r. był ostatnim dniem podziału administracyjnego Łodzi na pięć dzielnic, który wprowadzono 1 stycznia 1960 r. Chociaż minęło 30 lat, tamten plan miasta z dzielnicami: Górna, Widzew, Śródmieście, Polesie oraz Bałuty nadal tkwi w naszej świadomości i jest dość powszechnie stosowany przez mieszkańców.

Podział administracyjny Łodzi w latach 1960-1992, fot. MesserWoland/Wikimedia Commons

Zniesiony podział na dzielnice

Z dniem 1 stycznia 1993 r. zniesiono podział na dzielnice, a Łódź stała się jednolitą gminą miejską, funkcjonującą od 1 stycznia 1998 r. na prawach powiatu. W związku z likwidacją dzielnic, dla obsługi klientów, miasto zostało podzielone na pięć rejonów działania delegatur Urzędu Miasta Łodzi, pokrywających się z wcześniejszym podziałem na dzielnice. Od ponad dekady i ten system rejonizacji nie funkcjonuje, bo powstały uniwersalne centra obsługi mieszkańców. Jednostkami pomocniczymi gminy stały się natomiast osiedla administracyjne, których obecnie jest w Łodzi 36

Trzykrotna zmiana po wojnie

Po wojnie podział na dzielnice zmieniał się trzykrotnie. Na mocy uchwały Rady Narodowej m. Łodzi z 27 maja 1946 r. podzielono miasto na trzy dzielnice: Łódź Północ, Łódź Śródmieście i Łódź Południe (to częściowo kontynuacja podziału z czasów okupacji, kiedy miasto podzielono na dzielnice wg kierunków geograficznych: Ost, Süd, West i Nord oraz – Mitte, czyli śródmieście). Od 1 stycznia 1954 r. wprowadzono podział na siedem dzielnic: Bałuty, Staromiejską, Widzew, Chojny, Rudę, Polesie i Śródmieście, by wreszcie od 1 stycznia 1960 r. ograniczyć ich liczbę do pięciu: Bałut, Widzewa, Górnej, Polesia i Śródmieścia, które wciąż mamy w naszych głowach.

ZOBACZ TAKŻE