Polityki Rozwoju Kultury dla Miasta Łodzi 2030+. Jakie są jej założenia? [SZCZEGÓŁY]

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Polityki Rozwoju Kultury dla Miasta Łodzi 2030+.

Muzeum Miasta Łodzi
Polityki Rozwoju Kultury dla Miasta Łodzi 2030+, fot. Augustyniak fotografia

Dokument, oparty na wnioskach z ewaluacji jego poprzedniej wersji oraz celach zapisanych w Strategii Miasta, stawia przede wszystkim na rozwój i wsparcie – zbudowanie rozpoznawalnej i silnej marki łódzkiej kultury, wspieranie i promocję łódzkich artystów, artystek i środowisk twórczych oraz wzmocnienie oferty kulturalnej miasta. Kto chce dowiedzieć się więcej na ten temat, ma pytania lub wątpliwości, może wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 14 listopada o godz. 17:00 w budynku przy ul. Moniuszki 3.

Upolitycznienie kultury?

Zupełnie nie! Polityka Kulturalna to dokument ramowy wyznaczający kierunki działań. O ile odpowiada na pytanie, gdzie chcielibyśmy znaleźć się w perspektywie co najmniej 7 lat, o tyle nie wskazuje precyzyjnie, jak do tego miejsca dotrzeć – dość dynamicznie zmieniają się bowiem potrzeby, rozwiązania, możliwości działania. Dzięki dokumentowi wiemy zatem, jaki mamy cel, do którego będziemy dążyć wspólnie – partycypacyjnie. W jaki sposób? O tym porozmawiamy na konsultacjach.

Co tam panie w polityce?

Polityka Rozwoju Kultury zakłada trzy cele strategiczne. „Miasto twórcze” to chęć podkreślenia kreatywnego charakteru Łodzi, tworzenie jej marki i wzrost znaczenia na kulturalnej mapie Polski. „Kultura otwarta” to wola wspólnej pracy na rzecz kultury – od zwiększenia jej dostępności, przez promocję, edukację, aż po wszystko to, co pozwala się różnić i twórczo łączyć najrozmaitsze perspektywy. Natomiast „Kultura świadoma”  to podkreślenie, uznanie jej znaczenia – wpływu na nasze postrzeganie świata, możliwości kształtowania postaw obywatelskich i rozwijania tego, czego w życiu społecznym niekiedy brakuje – wrażliwości i otwartości na siebie nawzajem, bo kultura to także otwartość na inne kultury.

Kulturalne kuluary

Zapisane w projekcie dokumentu cele wynikają z przyjętej w 2021 r. Strategii Rozwoju Miasta Łodzi. Do celów dopisane są obszary, w których możliwe jest występowanie kulturalnych aktywności. Jest to główny temat spotkania konsultacyjnego – dyskusja o tym, czy postawione cele faktycznie pozwalają efektywnie podążać w wyznaczonych kierunkach? Czy wystawa, koncert, festiwal, spotkanie, które akurat chodzi nam po głowie, mieści się w ich ramach? Będziemy to sprawdzać. Konsultacje potrwają do 21 listopada.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE