Ira Aldridge był wybitnym amerykańskim aktorem teatralnym – pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim. W Stanach Zjednoczonych jest on patronem m.in. 70 teatrów. Do Łodzi przyjechał, by zagrać Otella. Zmarł na zapalenie płuc 7 sierpnia 1867 roku, dokładnie 157 lat temu.
Spacer po najstarszej nekropolii w Łodzi
Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi wraz z Kołem Przewodników Oddziału Łódzkiego PTTK, zaprasza na kolejny spacer po najstarszej łódzkiej nekropolii w niedzielę, 11 sierpnia. Podczas spaceru „Co też Pani opowiada, czyli ludzka twarz fabrykanta. Nieznane historie łódzkiej burżuazji” przewodnicy opowiedzą prawdę i legendy z życia lodzermenschów. Spotkanie zaplanowano na godz. 11:00. Zbiórka będzie miała miejsce przy bramie katolickiej części Starego Cmentarza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
30 lat kwesty na Starym Cmentarzu
Od czasu pierwszej edycji kwesty w 1995 roku odnowiono już ponad 200 grobów za 2 mln złotych. Swoją cegiełkę do tego wyniku dołożyły też władze miasta. Od ponad dekady rokrocznie wraz z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi – organizatorem kwesty – odnawiany jest wspólnie wybrany nagrobek. Realizacjami są zazwyczaj pomniki łodzian, którzy w szczególny sposób wpisali się w naszą historię.
Od bohaterów narodowych po twórców miasta
Pierwszym nagrobkiem, który miasto pomogło odnowić, był pomnik małżeństwa Piotrowiczów – bohaterów powstania styczniowego. Obydwoje wzięli udział w bitwie pod Dobrą 24 lutego 1863 roku. Maria Piotrowicza zginęła w walce, była w ciąży, miała urodzić bliźniaczki. Konstanty Piotrowicz zmarł w wyniku poniesionych ran. Ich grób jest jednym z najstarszych znajdujących się na Starym Cmentarzu.
Drugą miejską realizacją było odtworzenie skrzydeł husarskich na pomniku nagrobnym płk. Stefana Pogonowskiego, bohatera bitwy warszawskiej. To jeden z symboli Starego Cmentarza w Łodzi. Pomnik został wykonany przez Wacława Konopkę, jednego z najsłynniejszych łódzkich twórców sztuki sepulkralnej.
Kolejnym odnowionym był nagrobek doktora Artura Starzyńskiego, neurologa, który przez wiele lat był dyrektorem szpitala w Kochanówce, a jako Inspektor Sanitarny Łodzi inicjował przedsięwzięcia mające na celu poprawę stanu sanitarnego miasta i zdrowia mieszkańców.
W 2017 roku miasto pomogło uratować nagrobek Józefa Wolczyńskiego – działacza społecznego, spółdzielczego i samorządowego, a krótko ministra zdrowia publicznego, opieki społecznej i ochrony pracy, a także posła i senatora. W latach 30. XX wieku był dyrektorem naczelnym zakładów „I.K. Poznański”, a także prezesem ŁKS.
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości władze Łodzi zdecydowały o dołożeniu środków finansowych na odnowienie grobu ks. Franciszka Pruskiego, który w czasie I wojny światowej uratował niemieckiego lotnika, za co wskutek donosu został aresztowany i skazany na śmierć. Łodzianie ufundowali mu okazały nagrobek w 1926 roku, którego autorem był Wacław Konopka. W czasie II wojny światowej Niemcy w akcie zemsty zniszczyli pomnik. Dopiero w 2018 roku udało się zrekonstruować wyjątkowe dzieło łódzkiego rzeźbiarza.
Rok później przeprowadzono prace konserwatorskie nagrobka harcerzy-legionistów: Stanisława Machnika i Mieczysława Wolskiego, którzy brali udział i zginęli w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Następnie wspólnie pochylono się nad renowacją pomnika nagrobnego innego młodego uczestnika tych wydarzeń — Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego, który zginął dowodząc 6. Kompanią 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.
W 2021 roku, kiedy to przypadała 130. rocznica urodzin i 75. rocznica śmierci Stefana Rogowicza, zdecydowano o restytucji grobu tego wybitnego łódzkiego architekta ogrodnictwa. Był twórcą parku na Zdrowiu, zmodernizował wiele terenów zielonych w mieście i zaprojektował łódzkie zoo.
Odnawiając rok później grób Bolesława Grzybowskiego uratowano jeden z najstarszych nagrobków Starego Cmentarza. I choć niewiele wiemy o samej postaci zmarłego (pracował w jednym z łódzkich banków, odszedł w 1903 r.), to piaskowy pomnik ozdobiony płaskorzeźbionym liściem palmy jest świadectwem wysokiego poziomu rzemiosła kamieniarskiego.
Pomnik Pamięci Łodzian na 600-lecie miasta
Z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi miasto wespół z Kurią Archidiecezji Łódzkiej oraz Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, ufundowało Pomnik Pamięci Łodzian. Spoczęły pod nim szczątki mieszkańców naszego miasta z nieistniejącego już cmentarza u zbiegu ul. Legionów i ul. Ogrodowej. Zostały one odnalezione w trakcie rewitalizacji tych dróg. Projekt pomnika odwołuje się do sztuki klasycyzmu, stylu dominującego w realizacjach architektonicznych epoki, w której żyli mieszkańcy kładący podwaliny pod przemysłowy rozwój Łodzi.