Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony. Przyjdź na spacer po Starym Cmentarzu i dowiedz się więcej!

Miasto zdecydowało o dołożeniu środków na renowację pomnika Iry Aldridge’a, znanego amerykańskiego aktora teatralnego. W tym roku obchodzimy również 30-lecie kwesty na Starym Cmentarzu. Dowiedz się więcej o najstarszej nekropolii w Łodzi i przyjdź na spacer w niedzielę 11 sierpnia.

Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony
Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony. Przyjdź na spacer po Starym Cmentarzu i dowiedz się więcej!
7 zdjęć
Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony
Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony
Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony
Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony
Pomnik Iry Aldridge’a zostanie odnowiony
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Ira Aldridge był wybitnym amerykańskim aktorem teatralnym – pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim. W Stanach Zjednoczonych jest on patronem m.in. 70 teatrów. Do Łodzi przyjechał, by zagrać Otella. Zmarł na zapalenie płuc 7 sierpnia 1867 roku, dokładnie 157 lat temu.

Spacer po najstarszej nekropolii w Łodzi

Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi wraz z Kołem Przewodników Oddziału Łódzkiego PTTK, zaprasza na kolejny spacer po najstarszej łódzkiej nekropolii w niedzielę, 11 sierpnia. Podczas spaceru „Co też Pani opowiada, czyli ludzka twarz fabrykanta. Nieznane historie łódzkiej burżuazji” przewodnicy opowiedzą prawdę i legendy z życia lodzermenschów. Spotkanie zaplanowano na godz. 11:00. Zbiórka będzie miała miejsce przy bramie katolickiej części Starego Cmentarza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

30 lat kwesty na Starym Cmentarzu

Od czasu pierwszej edycji kwesty w 1995 roku odnowiono już ponad 200 grobów za 2 mln złotych. Swoją cegiełkę do tego wyniku dołożyły też władze miasta. Od ponad dekady rokrocznie wraz z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi – organizatorem kwesty – odnawiany jest wspólnie wybrany nagrobek. Realizacjami są zazwyczaj pomniki łodzian, którzy w szczególny sposób wpisali się w naszą historię.

Od bohaterów narodowych po twórców miasta

Pierwszym nagrobkiem, który miasto pomogło odnowić, był pomnik małżeństwa Piotrowiczów – bohaterów powstania styczniowego. Obydwoje wzięli udział w bitwie pod Dobrą 24 lutego 1863 roku. Maria Piotrowicza zginęła w walce, była w ciąży, miała urodzić bliźniaczki. Konstanty Piotrowicz zmarł w wyniku poniesionych ran. Ich grób jest jednym z najstarszych znajdujących się na Starym Cmentarzu.

Drugą miejską realizacją było odtworzenie skrzydeł husarskich na pomniku nagrobnym płk. Stefana Pogonowskiego, bohatera bitwy warszawskiej. To jeden z symboli Starego Cmentarza w Łodzi. Pomnik został wykonany przez Wacława Konopkę, jednego z najsłynniejszych łódzkich twórców sztuki sepulkralnej.

Kolejnym odnowionym był nagrobek doktora Artura Starzyńskiego, neurologa, który przez wiele lat był dyrektorem szpitala w Kochanówce, a jako Inspektor Sanitarny Łodzi inicjował przedsięwzięcia mające na celu poprawę stanu sanitarnego miasta i zdrowia mieszkańców. 

W 2017 roku miasto pomogło uratować nagrobek Józefa Wolczyńskiego – działacza społecznego, spółdzielczego i samorządowego, a krótko ministra zdrowia publicznego, opieki społecznej i ochrony pracy, a także posła i senatora. W latach 30. XX wieku był dyrektorem naczelnym zakładów „I.K. Poznański”, a także prezesem ŁKS.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości władze Łodzi zdecydowały o dołożeniu środków finansowych na odnowienie grobu ks. Franciszka Pruskiego, który w czasie I wojny światowej uratował niemieckiego lotnika, za co wskutek donosu został aresztowany i skazany na śmierć. Łodzianie ufundowali mu okazały nagrobek w 1926 roku, którego autorem był Wacław Konopka. W czasie II wojny światowej Niemcy w akcie zemsty zniszczyli pomnik. Dopiero w 2018 roku udało się zrekonstruować wyjątkowe dzieło łódzkiego rzeźbiarza.

Rok później przeprowadzono prace konserwatorskie nagrobka harcerzy-legionistów: Stanisława Machnika i Mieczysława Wolskiego, którzy brali udział i zginęli w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Następnie wspólnie pochylono się nad renowacją pomnika nagrobnego innego młodego uczestnika tych wydarzeń — Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego, który zginął dowodząc 6. Kompanią 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.

W 2021 roku, kiedy to przypadała 130. rocznica urodzin i 75. rocznica śmierci Stefana Rogowicza, zdecydowano o restytucji grobu tego wybitnego łódzkiego architekta ogrodnictwa. Był twórcą parku na Zdrowiu, zmodernizował wiele terenów zielonych w mieście i zaprojektował łódzkie zoo.

Odnawiając rok później grób Bolesława Grzybowskiego uratowano jeden z najstarszych nagrobków Starego Cmentarza. I choć niewiele wiemy o samej postaci zmarłego (pracował w jednym z łódzkich banków, odszedł w 1903 r.), to piaskowy pomnik ozdobiony płaskorzeźbionym liściem palmy jest świadectwem wysokiego poziomu rzemiosła kamieniarskiego.

Pomnik Pamięci Łodzian na 600-lecie miasta

Z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi miasto wespół z Kurią Archidiecezji Łódzkiej oraz Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, ufundowało Pomnik Pamięci Łodzian. Spoczęły pod nim szczątki mieszkańców naszego miasta z nieistniejącego już cmentarza u zbiegu ul. Legionów i ul. Ogrodowej. Zostały one odnalezione w trakcie rewitalizacji tych dróg. Projekt pomnika odwołuje się do sztuki klasycyzmu, stylu dominującego w realizacjach architektonicznych epoki, w której żyli mieszkańcy kładący podwaliny pod przemysłowy rozwój Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE