Relokacja
Dwutonowa rzeźba autorstwa Zbigniewa Władyki nadal pozostanie w przestrzeni publicznej, zostanie przestawiona tylko o kilkanaście metrów – stanie przy zbiegu ulic Traugutta i Kilińskiego, nieco bliżej dworca Łódź Fabryczna i kompleksu biurowego Bramy Miasta. Po zakończeniu prac kolejowych wróci na swoje miejsce.
Przygotowania do budowy komory trwają już od lutego. Plac przed ŁDK został otoczony płotem, który ma zabezpieczyć teren robót ziemnych. Konieczna była wycinka niektórych drzew wchodzących w kolizję z planowanym wykopem. Inne zostaną przesadzone. Przed relokacją monumentu trzeba jeszcze przygotować fundament w miejscu jego tymczasowej lokalizacji. Przeniesieniem pomnika zajmie się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego, firma będąca liderem konsorcjum budującego tunel pod Łodzią dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która poszukuje już podwykonawcy tej delikatnej operacji. Konieczne będzie użycie dźwigu, który przetransportuje monument składający się z rzeźby oraz cokołu. Jest też podest wyłożony kamieniem. Tkwiący na głębokości półtora metra fundament pomnika w jego obecnej lokalizacji trzeba będzie rozebrać.
– Firma zapewnia, iż ma doświadczenia w podobnych pracach, bo przestawiała już kiedyś pomnik w trakcie inwestycji realizowanej w Warszawie – mówi Stanisław Świerkowski, prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego, który w charakterze gościa uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami miasta na temat szczegółów demontażu figury.
25-letni monument
Pomnik Józefa Piłsudskiego stanął przed Łódzkim Domem Kultury 25 lat temu, w 1997 r. Do wzniesienia go doprowadził Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi założony w 1981 r. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Budynek ŁDK, wzniesiony w latach 1935–1939 ze składek łodzian jako Dom-Pomnik im. marszałka Piłsudskiego, zaś skwer przed nim nosi imię Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego był założycielem.