Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, depresja objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji. Depresja znacząco wpływa na jakość życia pacjentów i ich zdolność funkcjonowania w każdym obszarze życia, zarówno społecznym, jak i zawodowym.
Rodzice, którzy zaobserwowali u swoich dzieci pogorszenie nastroju mogą udać się na konsultację, które organizuje Fundacja Słonie na Balkonie. Aby się zgłosić po pomoc należy zadzwonić do fundacji (42 630 20 20, 48 882 731 923) albo napisać mail na adres centrum@slonienabalkonie.pl.
Telefony zaufania w Łodzi
W Łodzi czynne są również telefony zaufania, pod którymi czekają psychologowie. Rozmowy nie należy się obawiać. Specjaliści są po to, by okazać wsparcie oraz pomóc w rozwiązaniu kryzysowego problemu. Czekają pod telefonem od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 pod numerem 42 630 11 02 oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 20:00-8:00 oraz w weekendy pod numer 19 288. Dla osób doświadczających głębokiego kryzysu istnieje także możliwość bezpośredniego kontaktu z terapeutami Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Niciarnianej 41 w Łodzi.
- ZOBACZ TEŻ: Symbole osiedli w Łodzi. Czy rozpoznasz na zdjęciu swoją okolicę? Sprawdź się! [ZDJĘCIA]
Depresja jest chorobą wielopokoleniową. Możemy zachorować na nią również w wieku starczym. Seniorzy w Łodzi mogą szukać wsparcia pod telefonem zaufania, ale również w Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora. Koordynatorzy otwarci są na rozmowy i w razie problemu udzielą pomocy.