Poradnik świątecznego trawienia. Jak zapobiec niestrawności?

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań z bliskimi i wspólne kolędowanie przy obficie zastawionych stołach. Zdarza się, że w tym okresie jemy za dużo, a do tego większość serwowanych dań to potrawy tłuste i smażone. Co zrobić, jeśli po świątecznej biesiadzie dopadnie nas niestrawność? A może da się jej jakoś zapobiec?

Co zrobić, jeśli po świątecznej biesiadzie dopadnie nas niestrawność?, fot. DragonImages/envato.com

Objawy niestrawności

Niestrawność objawia się na kilka sposobów, a wszystkie jej symptomy dotyczą układu pokarmowego. Najczęściej odczuwamy pełność i ciężkość w żołądku, jednak mogą temu również towarzyszyć:

  • odbijanie,
  • pobolewanie okolic brzucha,
  • uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku.

Jak zapobiegać niestrawności?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co (i kiedy!) pijemy po posiłkach. Kawa i kolorowe napoje gazowane mogą wywołać wzdęcia i zgagę, a także utrudnić procesy trawienne, dlatego po obfitej kolacji najlepiej wypić ziołową herbatę. Może to być napar z rumianku, mięty, melisy lub kopru włoskiego. Warto też poczekać z piciem przynajmniej 30 minut po jedzeniu.

Zadbaj o ruch

Rewelacyjnym sposobem na usprawnienie trawienia jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja przesuwaniu się treści pokarmowej w jelitach i zapobiega uczuciu ciężkości i pełności. Wystarczy spacer lub zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu. Mając na uwadze zdrowie, warto zorganizować świąteczny czas tak, aby nie siedzieć wyłącznie za stołem.

Bez pośpiechu

Ważny jest także sposób spożywania posiłków. Trzeba pamiętać, że w jamie ustnej odbywa się wstępne trawienie. Dokładnie rozdrobniony i wymieszany ze śliną pokarm będzie mniejszym obciążeniem dla żołądka. Właśnie dlatego należy jeść powoli, małymi porcjami i dobrze przeżuwać każdy kęs. Do dań warto dodawać także przyprawy pobudzające wydzielanie enzymów trawiennych, takie jak majeranek, koperek, bazylia, tymianek, czosnek i cynamon.

Domowe sposoby na niestrawność

Zgaga, czyli uczucie palenia w przełyku, to jeden z najczęstszych objawów niestrawności. Dobrym środkiem na jej złagodzenie jest soda oczyszczona (wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę sody w szklance letniej wody i wypić). Doskonale sprawdzi się też imbir. Łagodzi on nie tylko symptomy zgagi, ale także nudności. Aby je zmniejszyć, należy wypić napar zrobiony z kilku plastrów kłącza. Silniejszy atak zgagi zlikwiduje natomiast żucie świeżego kłącza imbiru.

Co na przejedzenie?

Na przejedzenie pomóc może domowa mikstura sporządzona ze szklanki ciepłej wody i łyżki octu jabłkowego. Jedną z dolegliwości wynikających z przejedzenia jest ucisk w prawej górnej części brzucha. Oznacza on, że wątroba potrzebuje wsparcia. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się ostropest plamisty, dziurawiec lub mniszek lekarski. 

Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli w święta będziesz jeść z umiarem, przestrzegając przy tym wyżej wymienionych zasad, nie straszne Ci problemy z niestrawnością. Smacznego!

ZOBACZ TAKŻE