W tym roku kleszcze zaczęły atakować znacznie wcześniej. Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik, jednak ze względu na ciepłe zimy okres żerowania kleszczy zdecydowanie się wydłuża i zaczyna się wcześniej!
Ostrożnie na spacerach
Epidemiolodzy apelują o rozsądek i ostrożność, zwłaszcza podczas spacerów. Najlepiej jest nie dopuścić do kontaktu z kleszczami. Ryzyko ukłucia przez kleszcza można ograniczyć poprzez noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko jego występowania, np. w lasach. Po spacerach z kolei powinniśmy dokładnie oglądać swoje ciało, a w przypadku zauważenia kleszcza, szybko go wyciągnąć.
Nie każdy kleszcz jest zarażony, ale trzeba zachowywać ostrożność. Po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce po wkłuciu, niektóre objawy zakażenia mogą się pojawić nawet kilka tygodni po ukąszeniu.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Kleszcze mimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ przenoszą szereg groźnych chorób. Spacery i aktywne formy wypoczynku na świeżym powietrzu zwiększają ryzyko ukłucia przez kleszcze. Zakażone mogą przenieść na człowieka m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Gdzie spotkasz kleszcza?
Na obrzeżach lasów oraz przylegających do nich użytkach zielonymi, na polanach, nadrzecznych łąkach i bagnach, w lasach liściastych, wysokich trawach, przydomowych ogródkach, na działkach i w miejskich parkach.