Program in vitro w Łodzi dobiega końca. Przez 8 lat miasto przeznaczyło na ten cel 8 mln złotych

Łódź nie musi już wspierać par starających się o dziecko metodą in vitro, bo program ze 100% dofinansowaniem wprowadził nowy rząd. Miasto przez osiem lat przeznaczyło na ten cel osiem milionów złotych, a 530 dzieci przyszło dzięki niemu na świat. Teraz program dobiega końca.

Program in vitro w Łodzi dobiega końca
Program in vitro w Łodzi dobiega końca. Przez 8 lat miasto przeznaczyło na ten cel 8 mln złotych

Łódź nie musi już wspierać par starających się o dziecko metodą in vitro, bo program ze 100% dofinansowaniem wprowadził nowy rząd. Jednak przez osiem ostatnich lat to właśnie gmina Łódź oferowała tutaj największą pomoc, a łódzki projekt został skopiowany przez 18 innych polskich gmin. Najważniejsza liczba – 530 dzieci urodzonych metodą in vitro, w tym 20 bliźniąt. To duży powód do dumy dla pomysłodawców, ale przede wszystkim ogromna radość dla rodziców.

Dzięki dwóm edycjom projektu (lata 2016-2020 oraz 2020-2024) udało się pomóc kilkuset parom, uzyskując bardzo wysoką, prawie 50% skuteczność. Łódź odpowiedziała tym samym na potrzebę wsparcia coraz większej liczby par borykających się z problemem niepłodności. Każdego roku na taką pomoc przeznaczano milion złotych.

Dofinansowania do zabiegów biotechnologicznych wynosiły do 5000 złotych, pozwalało to decydować się większej liczbie par na zebranie funduszy na wieloetapową i skomplikowaną procedurę. Wszyscy nowi rodzice otrzymywali też od Łodzi specjalną wyprawkę (Łódzki Bobas) składającą się m.in. z ergonomicznego nosidełka dla niemowląt.

 

Łódzki program in vitro kończy swoją działalność, bo samorządowcom z Łodzi udało się to, o co walczyli od kilku lat - wprowadzenie w życie przez Parlament programu rządowego, który pozwala parom na w pełni darmowe przejście przez całą procedurę.

ZOBACZ TAKŻE