Każdego roku miasto przeznacza ze swojego budżetu około 1 mln zł na dofinansowanie procedur in vitro. Rodziny dotknięte problemem niepłodności mogą zgłaszać się na kwalifikację do programu do dwóch klinik: GAMETA-SZPITAL oraz SALVE MEDICA.
Łódź uruchomiła program in vitro w 2016 r. I kontynuuje go nieprzerwanie do dziś. Druga edycja projektu, która ruszyła w 2021 r., zakłada jego kontynuację do 2025 r. Od tamtego czasu, czyli od początku programu, dzięki wsparciu z projektu urodziło się 333 dzieci, w tym 18 par bliźniąt.
Na co mogą liczyć uczestnicy programu?
Na otrzymanie dofinansowania w wysokości do 5000 zł do jednej procedury. Każda z par może wnioskować o takie dofinansowanie maksymalnie 3 razy.
Łódź bezpłatnie przekazuje też licencję na program innym gminom. Pierwszy taką umowę z Łodzią podpisał Sosnowiec, w październiku 2016 r. Potem były jeszcze m.in. Szczecinek, Powiat Pabianicki, Błaszki, Gniezno, Zgierz i Głogów.
Pary, które chcą przystąpić do programu, muszą spełniać łącznie następujące kryteria:
– wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat. Warunkowo do programu mogą zostać zakwalifikowane pary, w których kobieta jest w wieku do 42 lat,
– para w dniu kwalifikacji do programu posiada miejsce zamieszkania w Łodzi oraz rozlicza się z podatków z Urzędem Skarbowym w Łodzi w okresie co najmniej 3 wcześniejszych miesięcy.
Do programu mogą zgłaszać się osoby pozostające w związku małżeńskim lub w związku partnerskim. Szybką kwalifikację przechodzą zaś osoby ze schorzeniem wymagającym leczenia nowotworowego.
Wszelkie adresy, numery telefonów oraz dodatkowe niezbędne informacje można znaleźć na stronach internetowych realizatorów programu:
- salvemedica.pl
- gameta.pl