Prześladowania Żydów w Łodzi. Wizerunek miasta wielokulturowego odchodził w zapomnienie

W okresie międzywojennym Łódź była drugim co do wielkości, zaraz po Warszawie, skupiskiem Żydów w Polsce i stanowiła ważny ośrodek diaspory. Ponadto łódzcy Żydzi do wybuchu wojny dysponowali licznymi nieruchomościami i znacznym kapitałem.

Pod okupacją niemiecką Łódź zmieniła swoje oblicze
Pod okupacją niemiecką Łódź zmieniła swoje oblicze. Powoli odchodził wizerunek wielokulturowego miasta, jaki utrwalił na przedwojennych fotografiach Włodzimierz Pfeiffer
5 zdjęć
Pod okupacją niemiecką Łódź zmieniła swoje oblicze
Pod okupacją niemiecką Łódź zmieniła swoje oblicze
Pod okupacją niemiecką Łódź zmieniła swoje oblicze
Pod okupacją niemiecką Łódź zmieniła swoje oblicze
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W 1939 r. w Łodzi mieszkało 233 tys. Żydów, co stanowiło 34,7% ogółu ludności miasta. Pod względem statusu społecznego wyróżniali się oni na tle innych mieszkańców Łodzi – Polaków i Niemców. Więcej było wśród nich drobnych kupców, sklepikarzy, handlarzy, rzemieślników i pracowników transportu – udział w tych działach gospodarki przekraczał 60%. Ponad połowa dużych i średnich zakładów przemysłowych oraz warsztatów rzemieślniczych należała do przedsiębiorców żydowskich. 

Restrykcje antysemickie

Prześladowania Żydów zaczęły się tuż po zajęciu Łodzi przez wojska niemieckie 8 września 1939 r. Od razu zastosowano rasistowskie ustawy norymberskie z 1935 r., które naziści wprowadzili wcześniej wobec Żydów niemieckich, austriackich i czeskich. Formalnie obowiązywały one na ziemiach wcielonych do Rzeszy dopiero od 31 maja 1941 r., ale była to jedynie legalizacja ex post. Postępowanie władz cywilnych, wojskowych i policyjnych wobec Żydów opierało się bowiem na tajnych rozporządzeniach specjalnych, a ich realizację zlecono władzom lokalnym. 

Łódź po 9 września 1939 r. znalazła się pod władzą gauleitera Kraju Warty, Artura Greisera, zdecydowanego rzecznika całkowitej i szybkiej germanizacji podległego obszaru. W krótkim czasie wydał on wiele drakońskich zarządzeń. Na łódzkich Żydów nałożono szereg nakazów i zakazów. Pierwszymi dyskryminującymi aktami były zarządzenia szefa zarządu cywilnego przy 8. Armii z 18 września 1939 roku, ograniczające obrót pieniężny oraz zabraniające prowadzenia handlu towarami skórzanymi i włókienniczymi.

Gwiazdy Dawida

Włączenie Łodzi do Rzeszy spowodowało dalsze zaostrzenie przepisów wobec ludności żydowskiej. 31 września 1939 r. nakazano oznakowanie wszystkich przedsiębiorstw i sklepów widocznym szyldem, wskazującym narodowość właściciela, co ułatwiło funkcjonariuszom niemieckim grabież sklepów i zakładów żydowskich. 14 września 1939 r. wydano kolejne rozporządzenie w sprawie obowiązku noszenia żółtych opasek o szerokości 10 cm przez ludność żydowską oraz zakaz opuszczania mieszkań od godz. 17:00 do godz. 8:00 dnia następnego. Nakaz ten był pierwszym tego rodzaju aktem wprowadzonym w III Rzeszy, choć zarządzenie szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha o oznakowaniu Żydów ukazało się oficjalnie dopiero 1 października 1940 r. Kilka tygodni później znowelizowano je rozporządzeniem namiestnika Kraju Warty Artura Greisera z 11 grudnia – Żydzi zamiast opaski mieli nosić na piersi i plecach żółtą gwiazdę Dawida. Ponadto w Łodzi zabroniono Żydom m.in. chodzenia po ul. Piotrkowskiej, spacerowania w parkach i korzystania z miejskich środków komunikacji. Nakazano zwolnić wszystkich Żydów zatrudnionych w przedsiębiorstwach „aryjskich”. 

Rabunek żydowskiego mienia

Już w pierwszych dniach okupacji niemieckiej rozpoczęła się dzika grabież. Zaraz po zajęciu Łodzi uzbrojone oddziały żołnierzy i policji zaczęły wkraczać do żydowskich mieszkań, warsztatów i sklepów. Pod pretekstem rewizji rabowano cenniejsze przedmioty, a grabieże kończyły się często pobiciem właścicieli. Do rabunku aktywnie włączali się łódzcy Niemcy, którzy na własną rękę okradali bogatszych Żydów oraz zajmowali lepsze mieszkania i sklepy. Do akcji wkroczyły także grupy operacyjne SD, które po rozbiciu żydowskich związków i innych organizacji przejęły ich majątek.

Rekwizycje i grabieże w Łodzi przybrały niespotykane rozmiary już na samym początku okupacji. W krótkim czasie niemal wszystkie przedsiębiorstwa żydowskie zostały wywłaszczone, a większość surowców wywieziono do Rzeszy. Utworzone w połowie listopada 1939 r. Łódzkie Towarzystwo Handlu Towarami przejęło zapasy wszystkich kupców żydowskich. W pierwszych tygodniach okupacji wysiedlono przymusowo 40 tys. łódzkich Żydów, a mienie skonfiskowano. Był to dopiero początek nadchodzącej zagłady.

ZOBACZ TAKŻE