Serwis centrumrowerowe.pl przygotował raport „Miasta dla rowerzystów 2022”. Nasze wypadło w nim bardzo dobrze, a najlepszy okazał się Rzeszów.
W Łodzi znajduje się prawie 240 km dróg rowerowych – to 30% długości dróg publicznych. Lepiej wypadają w tym zestawieniu Wrocław, Poznań, Lublin, Toruń, a także Rzeszów, który został uznany za najbardziej rowerowe miasto w Polsce.
Pod względem długości dróg rowerowych Łódź jest w ścisłej czołówce, mat. centrumrowerowe.pl
Więcej dróg rowerowych, mniej wypadków
Centrum Rowerowe badało też bezpieczeństwo. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów są inni uczestnicy dróg, głównie kierowcy samochodów osobowych.
Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że wraz ze wzrostem liczby dróg rowerowych maleje liczba wypadków. W przypadku Łodzi, porównanie lat 2018 i 2021 wykazało zmniejszenie takich wydarzeń o 35,8%!
Łodzianie pokochali rowery
– Budżety obywatelskie stały się w ostatnich latach doskonałym narzędziem do tego, aby wyraźnie komunikować potrzeby miłośników jazdy na rowerze. Przeanalizowaliśmy projekty z 2021 r. wybrane w głosowaniach, wydzielając te, które uwzględniały różnorodne poprawki na korzyść rowerzystów. Najwięcej tego typu projektów, w porównaniu do wszystkich przyjętych, wytypowano do realizacji w miastach z już rozbudowaną siecią DDR-ów. Były to przede wszystkim Wrocław, Poznań i Lublin. Pod względem samej liczby wybranych pomysłów przodują Warszawa, Częstochowa oraz Łódź. Wniosek: ludzie chcą dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej i widzą płynące z niego korzyści – czytamy w raporcie centrumrowerowe.pl.
W 2021 r. łodzianie wybrali do realizacji 17 projektów rowerowych. Więcej było w Warszawie – 27 i Częstochowie – 18.
Cały raport znajdziecie TUTAJ.