Życie powróci do wpisanej do gminnego rejestru zabytków kamienicy przy ul. Nawrot 13. Zrujnowany dom od dawna straszył zamurowanymi oknami i zamkniętą na głucho bramą. Jesienią 1987 r. doszło tam do wybuchu gazu, który na 34 lata pozbawił nieruchomość mieszkańców, a miasto wzbogacił o kolejną zdewastowaną ruinę.
46 mieszkań klasy premium
Od poprzedniego właściciela kamienicę kupiła spółka prywatnych inwestorów, która postanowiła wyremontować ją, przebudowując na dom z 46 mieszkaniami klasy premium i lokalami użytkowymi w parterze (w tym jednym dla gastronomii). Zadanie powierzono deweloperowi z Pruszkowa, firmie Uniqua Development, która w obiekcie działa już ponad rok. Dopiero stawiając rusztowania konieczne do renowacji frontowej fasady ujawniła swoją obecność.
— Mieliśmy pecha, bo prace zaczęliśmy, gdy trwała jeszcze przebudowa ul. Nawrot, przez co nie mogliśmy wprowadzić na inwestycję ciężkiego sprzętu. Wszystkie prace rozbiórkowe i budowlane musieliśmy wykonywać ręcznie, nawet jeśli wymagały sporego wysiłku, jak np. transport belek stropowych — mówi kierownik budowy.
Trwa zabezpieczanie dachu tak, aby był gotowy przed zimą
Antresole, windy i marmury
W budynku frontowym, w bocznych oficynach oraz budynku zamykającym posesję od południa ściany skuto do gołej cegły. Zabezpieczono nieliczne detale architektoniczne, które zostaną zachowane po niezbędnej renowacji. Wykonano też pierwsze prace budowlane. Wszystkie budynki zostały nadbudowane, a dzięki powiększeniu pomieszczeń na górnych kondygnacjach powstaną w nich wysokie na 7 m apartamenty z antresolami. Rozpoczynający się właśnie remont frontowej fasady (ma zakończyć się jeszcze w tym roku) przywróci jej dawną urodę z pełnią detali architektonicznych. Równolegle trwać będą prace wykończeniowe, a inwestorzy wysoko zawiesili poprzeczkę. W kamienicy mają funkcjonować dwie całkiem nowe windy. Na podłogach przewidziano marmury, a w oknach trójwarstwowe szyby w stolarce okiennej na wzór oryginalnej. Remont potrwa jeszcze co najmniej rok, ale efekt – jak zapewnia wykonawca – ma być zachwycający.
Eklektyczna kamienica przy ul. Nawrot 13 została wybudowana w 1886 r. dla Józefa Pfeiffera. 21 stycznia 1895 r. urodził się w niej jego syn, Franciszek Edward Pfeiffer – działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, legionista i harcmistrz RP, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. i powstania warszawskiego. Nosił pseudonimy: „Radwan”, „Gustaw” i „Wilhelm”. W roku 1964, na 3 miesiące przed śmiercią, został mianowany generałem brygady.