– To kolejna miejska inwestycja przy ul. Sienkiewicza. Wcześniej odnowiono budynki pod numerami 18, 20, 56 i 79. W dawnej fabryce Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77 działa już Teatr Pinokio. Na finiszu jest generalna przebudowa siedziby Komendy Miejskiej Policji. W tym roku do tego zestawu dołączy kompleks budynków pod numerem 22 – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich.
Kamienica jak nowa
W budynku frontowym wykonywane są roboty przy stropach – rozbierane są stare i montowane nowe. W najbliższym czasie zostaną skute tynki na elewacji frontowej i w oficynie, rozpoczną się też roboty murowe i betonowanie posadzek. W pozostałych budynkach ekipy realizują prace konstrukcyjne dachów, płyt balkonowych i klatki schodowej. Później rozpocznie się kładzenie tynków i montaż stolarki okiennej. Ponadto trwa wykonywanie tynków i nadproży oraz montaż stolarki okiennej. Cały czas remontowana jest również elewacja od strony sąsiedniej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 24. Trwają przygotowania do wykonania płyt balkonowych i elewacji od strony oficyny. Na terenie należącym do posesji trwa montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. W najbliższym czasie rozpoczną się też prace przy konstrukcji studni na przyłączu kanalizacji deszczowej.
Jak zmieni się budynek?
Budynek zmieni swoją dotychczasową funkcję mieszkalną na usługową. Na parterze powstanie świetlica – Centrum Aktywności Lokalnej. Podwórko będzie odnowione, wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się miejsca postojowe dla rowerów, ławki, kosze na śmieci i zielone przestrzenie.
Wzdłuż jednej ze ścian zasadzone zostaną rośliny pnące. W budynku powstanie 37 lokali biurowych, pięć lokali usługowych i Centrum Aktywności Lokalnej.
Budynek przy ul. Sienkiewicza 22 powstał przed 1890 r. Prawdopodobnie zbudowany został przez Dawida Friszmana. W 1890 r. kamienicę rozbudowano od frontu (o część z bramą) oraz dobudowano kondygnację mieszkalną i wysokie poddasze. W 1894 r. Dawid Friszman rozbudował prawą oficynę z przeznaczeniem na tkalnię. Kamienica w stanie prawie niezmienionym przetrwała do dziś, jednak w latach 40., ze względu na znaczne zniszczenie elewacji frontowej, pozbawiono ją balkonów i wykuszów oraz całkowicie zlikwidowano wystrój elewacji. Kilka lat przed wybuchem II wojny światowej teren nieruchomości został podzielony. Część działki bez zabudowy uzyskał Majer Rozenblat, a właścicielami pozostałej części z podstawowymi budynkami byli Izrael Fraiman z żoną, a po wojnie jego córki – Janina i Rachela Fraiman.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.