Rewitalizacja Księżego Młyna na ostatniej prostej. Będzie cały gotowy jeszcze w tym roku!

Miasto ogłosiło właśnie przetargi na dwa ostatnie z zaplanowanych remontów na zabytkowym osiedlu. To oznacza finał odnowy jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Łodzi miejsc.

rewitalizacja ksiezy mlyn lodz remont
Rewitalizacja Księżego Młyna jest już prawie zakończona! fot. LODZ.PL
19 zdjęć
rewitalizacja ksiezy mlyn lodz remont
rewitalizacja ksiezy mlyn lodz remont
rewitalizacja ksiezy mlyn lodz remont
rewitalizacja ksiezy mlyn lodz remont
rewitalizacja ksiezy mlyn lodz remont
ZOBACZ
ZDJĘCIA (19)

Księży Młyn jest nazywany dziewiątym kwartałem rewitalizacji. Obok ośmiu obszarów wytypowanych w centrum to właśnie zabytkowe osiedle, wybudowane w XIX w. przez Karola Scheiblera, uzupełnia program odnowy Łodzi.

Na liście inwestycji w ramach rewitalizacji zostały ujęte ceglane domy między ulicami Tymienieckiego, Przędzalnianą i Fabryczną. To zarówno budynki należące w 100% do miasta, jak i należące do wspólnot mieszkaniowych. Dzięki temu wszystkie famuły w tym kwartale będą wyremontowane do 2024 r. Inwestycje nie ominęły także budynków tzw. konsumów, w których znajdują się lokale gastronomiczne i użytkowe.

Najważniejszym jednak elementem programu rewitalizacji jest poprawa warunków życia jego mieszkańców. A to dzieje się w dużej mierze dzięki remontom domów, które zamieniają się w komfortowe mieszkania wyposażone we wszystkie media. 

Kompleksowe remonty na Księżym Młynie

– Remonty na Księżym Młynie są kompleksowe i obejmują każdy element. Odnawiamy famuły od piwnic po dachy, wzmacniamy ich konstrukcje, odnawiamy wnętrza i zabytkowe elewacje. W budynkach wymieniane są wszystkie instalacje, montowana jest nowa stolarka okienna i drzwiowa. Zmiany nie omijają podwórek, gdzie pojawiają się nowe nasadzenia, ławki oraz kosze – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Program rewitalizacji objął w sumie 47 budynków, w których w większości remonty już się zakończyły. W tej chwili w dziewięciu famułach trwają prace, z czego w dwóch zmierzają do końca, a mieszkańcy wrócą do wyremontowanych mieszkań. 

A że miasto właśnie ogłosiło przetargi na remont dwóch ostatnich famuł, to mamy komplet i wiosną rozpoczną się ostatnie inwestycje. Do końca 2023 r. osiedle będzie w całości wyremontowane. 

Rewitalizacja Księżego Młyna bliska końca

– Rewitalizacja Księżego Młyna to pierwszy tak kompleksowy program, który zmierza do finału. Udało nam się włączyć do niego miejskie i wspólnotowe budynki, ale także przestrzenie publiczne. Na terenie dawnej bocznicy powstał teren rekreacyjny ze sceną, w budynkach gospodarczych urządziliśmy lokale gastronomiczne, wyremontowaliśmy Koci Szlak i główną aleję. A dzięki temu, że Akademia Sztuk Pięknych zmodernizowała stojącą pośrodku osiedla, dawną szkołę, zamieniając ją w Akademickie Centrum Designu, cały kwartał będzie dopięty na ostatni guzik – mówi Kowalewska-Wójcik.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE