Jedno z najbardziej wyjątkowych i magicznych miejsc w Łodzi stało się jeszcze piękniejsze. Kameralne osiedle domów robotniczych zawsze stanowiło atrakcyjny plener fotograficzny i miejsce spacerów. Księży Młyn miał też jednak poważny problem – famuły zbudowane przez Karola Scheiblera nigdy nie przeszły generalnych remontów. Czas w nich zatrzymał się w XIX wieku. To już przeszłość.
Skromne początki
Pierwsze – skromne w skali – remonty rozpoczęły się przed dekadą. – Na początek trzy domy, Koci Szlak i uporządkowanie terenu dawnej bocznicy kolejowej. Przy ul. Księży Młyn 12 powstał Dom Turysty, Koci Szlak zyskał nową nawierzchnię, przybyło ławek, a alejki rozświetliły latarnie stylizowane na gazowe, takie jak przed stu laty – mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Do famuł doprowadzone zostały brakujące media, w tym centralne ogrzewanie. Koniec z noszeniem zimą węgla z komórek. Klitki zostały połączone w większe mieszkania, nawet dwupoziomowe. Z kolei od strony ul. Fabrycznej powstał zielony parking.
CZYTAJ TAKŻE: Karnawałowy finał rewitalizacji na Księżym Młynie. Gorące tango, maski i wypieki
Finał z rozmachem
Unijne fundusze na rewitalizację pozwoliły znacznie zwiększyć i skalę i tempo prac. Na drugim etapie na listę remontów trafiło aż 29 domów, w tym również te wspólnotowe, budynki gospodarcze oraz tereny zieleni.
I tym sposobem po kilku latach mamy odnowione całe osiedle. Składa się na nie 18 domów stojących w trzech rzędach przy ul. Księży Młyn i ul. Przędzalnianej. To pierwsze domy, które obok monumentalnej przędzalni wybudował Scheibler. Potem powstały famuły przy ul. Fabrycznej i na dalszym odcinku ul. Przędzalnianej. One również zostały wyremontowane.
– Odnowiliśmy też dawne komórki, zamieniając je w lokale użytkowe. Działają w nich m.in. Klub Księży Młyn i restauracja. Remonty przeszły dawne konsumy przy Kocim Szlaku, je także upatrzyła sobie branża gastronomiczna. Przy bocznicy powstał z kolei teren zieleni z niedużą estradą na imprezy artystyczne – mówi Loeffler.
Swoje pracownie na Księżym Młynie mają m.in. projektant Tomasz Armada i reżyser Mariusz Wilczyński.
SONDA
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty zrealizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.