Remont willi Hilarego Majewskiego to najważniejsza inwestycja przy ul. Włókienniczej i jedna z najważniejszych w programie rewitalizacji w ogóle. Rezydencja dawnego architekta miasta została po wojnie zamieniona na mieszkania komunalne. Bogato dekorowane salony, które służyły Majewskiemu za reklamę, kiedy przyjmował u siebie klientów, zostały podzielone na małe mieszkania, polichromie zamalowane, detale zakryte gips-kartonem, a parkiety pokryte wykładzinami.
Zobacz, jak zmienia się willa Hilarego Majewskiego
Z dbałością o szczegóły
W pierwszym etapie remontu wykonawca zabrał się za usunięcie wszystkich wtórnych elementów, wzmocnienie fundamentów i konstrukcji budynku, naprawę dachu, wstępne prace na elewacji oraz poszukiwanie oryginalnych zdobień pod kolejnymi warstwami farby.
– Skupiamy się teraz na pracach konserwatorskich, których w willi jest bardzo dużo. W większości pomieszczeń mamy zachowane sufity z wystrojem sztukatorskim, polichromie, stolarkę drzwiową i okienną oraz boazerie. Prace trwają równolegle w każdym pomieszczeniu, ale sprawnie i szybko – opowiada Anna Połomka, kierująca pracami konserwatorskimi. – Już dziś możemy zobaczyć, jaki efekt uzyskamy na końcu pracy. Wrażenie robi klatka schodowa, która była w tragicznym stanie. W tej chwili odtwarzamy tam fragmenty marmoryzacji – bardzo efektownej, wielobarwnej. Będziemy odtwarzać też witraż, który zarówno swoją formą, jak i efektem, jaki daje światło przenikające przez kolorowe szybki, stworzy bardzo klimatyczną i efektowną przestrzeń. To tylko klatka, a musimy pamiętać, że willa Majewskiego cała jest naszpikowana dekoracjami wnętrzarskimi i wszystkie odtworzymy.
W willi Majewskiego powstaną lokale użytkowe. Efekt prac konserwatorów będziemy mogli zobaczyć jeszcze w tym roku.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.