Rewitalizacja willi Meyera przy Moniuszki 3 i 5 na finiszu. To miejsce pokochają łodzianie!

Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły remont od dachu po piwnice. To w nich powstaną najnowocześniejsza siedziba Biblioteki Miejskiej w Łodzi i Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

fot. Stefan Brajter
Remont w Mediatece o krok od zakończenia
10 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

– Mediateka to również ogród, który będzie żył do późnych godzin wieczornych. Jesienią tego roku zainaugurujemy kolejny sezon kulturalny otwarciem najnowocześniejszej Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Wyjątkowej, bo tradycyjne książki będą jedynie uzupełnieniem zbiorów, które stworzą nagrania audio, słuchowiska, audiobooki. Dostępnych będzie również wiele gadżetów technologicznych. Przed nami ostatnie wakacyjne szlify, ale już dziś zapraszam wszystkich do wnętrz nowej instytucji kultury – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

– Przed nami odbiory końcowe, mamy już decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. W pierwszych tygodniach lipca planujemy przekazać odnowione wille ich gospodarzom, czyli Bibliotece Miejskiej i Wydziałowi Kultury UMŁ – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak zmieniły się wille Ludwika Meyera?

Oba budynki zostały całkowicie wyremontowane i przebudowane. Elewacje zostały odnowione, a wnętrza przystosowane do pełnienia nowych funkcji. W kamienicy mieszczącej się przy ul. Moniuszki 5 powstanie Mediateka Moniuszki (MeMo). Mediateka ta będzie pierwszą w Łodzi, nowoczesną multimedialną biblioteką z licznymi zbiorami druków i nagrań. Dla gości zostaną opracowane warsztaty pisania scenariuszy, zabawy dla dzieci oraz liczne ekspozycje. W przeszklonym dziedzińcu swoje miejsce znajdą recepcja, kawiarnie oraz dodatkowa sala ekspozycyjno-wystawowa. Zmiany objęły także zieleń. Pojawił się trawnik i nasadzenia w ogrodzie. Nie zabrakło elementów takich jak: ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Budynek będzie również dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wejdziemy do niego przez bezpośrednie połączenie z drogą, a piętra będą obsługiwane przez nowo powstałą windę. Toalety również zostały odpowiednio przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku znajdziemy:

  • 7 pracowni dla młodzieży
  • 2 pracownie multimedialne
  • 1 pracownia dla osób niepełnosprawnych
  • 5 sal szkoleniowych/ warsztatowych
  • 4 pomieszczenia administracyjne
  • studio lektorskie

Przebudowie uległ również budynek mieszczący się przy ul. Moniuszki 3, gdzie przeniesie się Wydział Kultury UMŁ. Sąsiadujące ze sobą wille (Moniuszki 3 i Moniuszki 5) zostały połączone przeszklonym dziedzińcem. Nawierzchnia podwórka została częściowo wymieniona na parkiet przemysłowy, a w bramie przewidywane są stojaki na rowery. Brama wejściowa pozbawiona jest stopni, a bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami.

W kamienicy będą się mieścić:

  • 2 sale ekspozycyjne
  • 4 pomieszczenia administracyjne
  • Sala wielofunkcyjna
  • Salka szkoleń
  • 7 sal biurowych

Wartość robót budowlanych przy Moniuszki 3 to 11 841 237 zł, zaś przy Moniuszki 5 24 406 863 zł brutto.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE