Rezonans magnetyczny to urządzenie, które umożliwia wygenerowanie obrazów zmian zachodzących w ludzkim ciele. Dzięki wytworzonym podczas badania polu magnetycznemu i falom radiowym urządzenie “skanuje” powierzchnię ciała oraz tworzy jego bardzo dokładne wirtualne przekroje, które następnie są poddawane ocenie specjalisty.
Przebieg rezonansu magnetycznego
Na początku badania pacjent musi położyć się na leżance, która następnie jest wsuwana do tunelu. Ważne, by pozostać nieruchomo – w innym wypadku wygenerowany przez aparaturę obraz mógłby być niewyraźny. W zależności od skanowanego obszaru badanie trwa od 15 do 60 minut. Niektórzy narzekają na charakterystyczne “trzaskające” dźwięki, jednak nowoczesny sprzęt redukuje hałas do minimum, a wiele pracowni diagnostycznych przygotowuje dla pacjentów słuchawki lub zatyczki do uszu.
Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?
Badanie rezonansem magnetycznym jest nieinwazyjne i bezbolesne. W jego trakcie nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, a natężenie i energia pola magnetycznego są utrzymywane na wysokości, która umożliwia powtarzanie badania w niewielkich odstępach czasu. U niektórych pacjentów wątpliwości budzi rezonans z tzw. kontrastem, dzięki któremu uzyskane obrazy są bardziej czytelne. U zdecydowanej większości osób wprowadzenie kontrastu nie powoduje poważnych skutków ubocznych, jednak należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, alergiach i przyjmowanych na stałe lekach.
Przeciwwskazania
Ze względu na pole magnetyczne wytwarzane przez rezonans badania nie przeprowadza się u osób z rozrusznikiem serca, aparatem słuchowym, pompą insulinową oraz neurostymulatorami. Aparatura mogłaby spowodować zakłócenia w pracy tych urządzeń. Rezonansowi magnetycznemu nie powinni poddawać się także pacjenci ze wszczepionymi elementami metalowymi, np. endoprotezami czy aparatami ortodontycznymi. Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ponadto pierwszy trymestr ciąży.
Przygotowanie do badania
W przypadku badania bez kontrastu pacjent nie musi przygotowywać się do niego w szczególny sposób. Natomiast jeśli podanie go będzie konieczne, kilka dni wcześniej trzeba oznaczyć poziom kreatyniny w surowicy krwi. Nieprawidłowy wynik oznacza nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i wyklucza podanie kontrastu. W dniu badania z kontrastem należy spożyć ostatni posiłek na 4–6 godzin przed diagnostyką. Ważne jest za to przyjmowanie dużej ilości płynów, zwłaszcza niegazowanej wody. Dużo pić należy także po przeprowadzonym badaniu – dzięki temu kontrast jest szybciej wypłukiwany z organizmu. Na rezonans warto wygodnie się ubrać. Wszelkie metalowe elementy, takie jak biżuteria, zegarek czy pasek, lepiej zostawić w domu. Na rezonans głowy nie należy przychodzić w makijażu.
Ile to kosztuje?
Rezonans magnetyczny nie należy do tanich badań. W zależności od poddawanego diagnostyce obszaru ciała oraz tego, czy konieczne będzie podanie kontrastu, cena wynosi od 300 do nawet 1200 zł. Badanie można wykonać bezpłatnie, jeśli otrzymamy na nie skierowanie od lekarza posiadającego kontrakt z NFZ.