Rocznica urodzin wybitnego seksuologa. Zbigniew Lew-Starowicz i jego łódzkie losy

25 października 1943 r. w Sieradzu urodził się Zbigniew Lew-Starowicz – lekarz psychiatra, psychoterapeuta i seksuolog, profesor nauk medycznych, wykładowca, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Rocznica urodzin pana od seksu. Zbigniew Lew-Starowicz i jego łódzkie losy
Rocznica urodzin pana od seksu. Zbigniew Lew-Starowicz i jego łódzkie losy

W 1960 r. zdał maturę w rodzinnym Sieradzu, a w 1966 r. ukończył Wydział Lekarski WAM w Łodzi. W 1981 r. doktoryzował się z seksuologii, a w 1986 r. uzyskał habilitację w zakresie psychiatrii. W 2015 r. otrzymał tytuł profesora. Zaraz po studiach pracował w poradni, w której przyjmowała pacjentów łodzianka Michalina Wisłocka. Zawodowo związany był m.in. z AWF-em w Warszawie, zajmował też stanowisko dyrektora Instytutu Seksuologii i był prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

W latach 90. był ekspertem MEN-u w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996–1998 liderem programu ONZ-u. Był autorem kilkuset prac naukowych i popularnonaukowych poświęconych problematyce seksuologii i psychiatrii, takich jak: „Album intymny”, „Barwy seksu”, „Encyklopedia erotyki”, „Jak się kochać?”, „Kobieta i Eros”, „Lew w sypialni”, „Pan od seksu” (autobiografia), „Seks dla każdego”, „Seks w kulturach świata” czy „Vademecum sztuki miłosnej”.

Pojawiał się również w programach telewizyjnych i audycjach radiowych jako ekspert, pracował także jako biegły sądowy. Zmarł kilka tygodni temu, 13 września 2024 r.  Poza studiami w Łodzi z naszym miastem łączyły go również więzi rodzinne, bo do jego dziadka, Jana Starowicza, należał jeden z charakterystycznych budynków przy ul. Piotrkowskiej 292, zwany kamienicą „Pod góralem”.

ZOBACZ TAKŻE