Pochodził z lepiej sytuowanej rodziny robotniczej. Ukończył kursy buchalteryjne J. Mantibanda oraz szkołę średnią w Łodzi. Początkowo pracował w bankowości oraz jako przedstawiciel firm handlowych, a od 1912 r. w zakładzie drukarsko-litograficznym Z. Terakowskiego. W 1920 r. wykupił udziały w firmie i utworzył własny zakład – „Bolesław Kotkowski i S-ka, Zakłady Graficzne” przy ul. Piotrkowskiej 91. W 1922 r. zarządzał również spółką wydającą „Kuriera Łódzkiego”. Szybko przekształcił firmę w spółkę aukcyjną i modernizował drukarnię, którą poszerzył o dziewięć nowoczesnych maszyn offsetowych.
W 1928 r. wykupił fabrykę przy ul. Juliusza 14/18 (ul. Dowborczyków), gdzie przeniósł firmę specjalizującą się w produkcji etykiet i opakowań, a także pocztówek, kalendarzy, plakatów, ulotek, książek i czasopism. Klientami były duże przedsiębiorstwa z całej Polski. W zakładach litograficznych wykonano ok. 120 tys. druków, a pracowało tam ponad 200 osób. W czasie wojny firma działała pod komisarycznym zarządem niemieckim.
W czasie okupacji Kotkowski przebywał w Warszawie i był cywilną ofiarą powstania warszawskiego. Zginął 2 września 1944 r. Po wojnie drukarnia została przejęta na potrzeby Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, a od 1981 r. rozpoczęły w niej działalność Łódzkie Zakłady Graficzne. W XXI w. budynek zaadaptowano na biura.