Rok Romana Modzelewskiego. Zdjęcie z kultowym fotelem i inne atrakcje [PROGRAM]

Rok 2022 będzie w Łodzi rokiem Romana Modzelewskiego, ikony polskiego i światowego wzornictwa. Zaplanowano szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie dokonań artysty, w tym możliwość zrobienia zdjęcia z "wędrującym" po Łodzi kultowym fotelem jego autorstwa - RM58 Classic Red.

fot. ŁÓDŹ.PL
Kultowy fotel RM58 Classic Red autorstwa Romana Modzelewskiego
4 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Od dziś w Muzeum Miasta Łodzi można zrobić sobie zdjęcie na kultowym fotelu RM58 zaprojektowanym przez Romana Modzelewskiego. Od 28 marca fotel ten będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi. Tego dnia także odbędzie się Quiz z wiedzy o artyście, jego epoce oraz mieście, w którym tworzył. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń w ramach Roku Romana Modzelewskiego.

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci Romana Modzelewskiego - jednego z najważniejszych łódzkich twórców II poł. XX wieku, ikony polskiego i światowego wzornictwa, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoja epokę oraz współtwórcy i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Romana Modzelewskiego. Z tej okazji 2022 r. będzie w Łodzi Rokiem Romana Modzelewskiego, w ramach którego odbędzie się szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie dokonań artysty.

- Obchody miał rozpocząć dzień urodzin Romana Modzelewskiego, poniedziałek 28 lutego. Jednak z uwagi na sytuację geopolityczną za naszą wschodnią granicą zdecydowaliśmy się przełożyć to spotkanie – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Urodzinowy quiz w Pop'n'Art

Równo miesiąc po urodzinach artysty, 28 marca o godz. 19:00 w klubie Pop’n’Art na Placu Wolności odbędzie się urodzinowy quiz pt.: „RM58 z 10. Quiz o sztuce, filmach i Łodzi”. Udział mogą wziąć w nim udział sześcioosobowe drużyny, które walczyć będą o urodzinowy tort od Pop’n’Art oraz torbę książek wydanych przez Muzeum. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: <link kza.lodz@gmail.com>kza.lodz@gmail.com</link>.

Wędrówka kultowego fotela RM58 Classic Red

Tego dnia swoją „wędrówkę” rozpocznie kultowy model fotela RM58 Classic Red. Jego projekt Roman Modzelewski opatentował w 1962 r., interesował się nim sam Le Corbusier, a dziś znajduje się on w kolekcji Victoria and Albert Museum
w Londynie i jest sprzedawany w sklepie muzealnym w Moma w Nowym Jorku. Dzięki polskiej firmie Vzór, która uzyskała prawa do jego produkcji, znalazł się także w Muzeum Miasta Łodzi.

- Kultowy fotel RM58 wędrować będzie przez cały rok 2022 i znajdzie się w instytucjach kultury, chętnie odwiedzanych przez łodzian miejscach, a także gabinetach osobistości związanych z naszym miastem – opowiada Magda Komarzeniec. – Towarzyszyć mu będzie mini studio fotograficzne, zachęcające łodzian do wykonania zdjęcia z Romanem Modzelewskim – dodaje.

Wydarzenia z okazji obchodów roku Romana Modzelewskiego

W kolejnych miesiącach Muzeum Miasta Łodzi będzie zapraszać na:

  •  cykl wykładów przybliżających postać artysty, historię polskiego dizajnu i realia życia w Łodzi lat 50-tych i 60-tych
  • wystawę czasową „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” (14 maja – 31 grudnia 2022);
  • odsłonięcie pamiątkowej płyty na domu Romana Modzelewskiego wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi
  • międzynarodowy panel dyskusyjny o znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej i designu
  • złożenie kwiatów na grobie Romana Modzelewskiego w dniu 25. rocznicy jego śmierci, 24 grudnia 2022 roku. na Starym Cmentarzu w Łodzi

ZOBACZ TAKŻE