Rower elektryczny dla seniora. Poznaj jego wady i zalety

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Może to dobry czas, żeby pomyśleć o „przesiadce” na rower elektryczny? U naszych zachodnich sąsiadów moda na takie pojazdy trwa już od wielu lat. W Polsce tego typu jednoślady z roku na rok zyskują na popularności. Sprawdź, jakie są wady i zalety tzw. e-bike’a oraz dla kogo będzie on dobrym wyborem.

rower elektryczny
Rower elektryczny, fot. yanadjana/envato.com

Dla pasjonatów kolarstwa rower elektryczny jest zaprzeczeniem idei tej dyscypliny. Inni uważają go za wspaniały wynalazek, dzięki któremu mogą wyruszyć na wycieczkę bez ryzyka przemęczenia po przejechaniu długiego dystansu. Coraz częściej możemy zobaczyć rowerzystów, którzy z uśmiechem na ustach przemierzają kolejne kilometry, nie odczuwając zmęczenia. Bez wątpienia rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością – są nowoczesne, wygodne, świetnie się prezentują i, przede wszystkim, ułatwiają jazdę.

Czym charakteryzuje się rower elektryczny?

Rower elektryczny nie jest ani nowocześniejszą wersją popularnego kiedyś „komara”, ani uboższą odmianą skutera. To rower ze wspomaganiem – jedzie, gdy pedałujesz, a silnik po prostu to ułatwia. To Ty decydujesz, ile pracy chcesz włożyć w jazdę i czy z wycieczki wrócisz zlany potem czy zrelaksowany. Użytkownicy „elektryków” zapewniają, że dają one taką samą frajdę i korzyści z jazdy jak rowery tradycyjne. Możesz bowiem wybrać tryb ECO, przy którym zmęczysz się prawie tak samo jak na tradycyjnym rowerze, jak również tryb TURBO, który umożliwi Ci pokonywanie trudniejszych odcinków drogi bez wysiłku.

Zalety roweru elektrycznego

To idealne rozwiązanie zarówno dla osób starszych, które chcą być aktywne, jak i dla tych o słabszej kondycji lub z problemami zdrowotnymi. „Elektryk” będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób po urazie kolana, otyłych czy z astmą, które chcą zacząć się ruszać. Odpowiednio dobrany do kondycji tryb wspomagania sprawi, że nie przeciążymy stawów ani układu krążeniowego czy oddechowego. Z czasem można podnosić sobie poprzeczkę i powoli zmniejszać udział silnika w jeździe. 

Rower elektryczny doskonale sprawdza się w miastach jako środek komunikacji, ponieważ pozwala ominąć uliczne korki. E-bike jest przyjazny dla środowiska, nie hałasuje i nie wytwarza spalin.

Wady roweru elektrycznego

Podstawową wadą „elektryków” jest ich cena. Rozbieżność cenowa pomiędzy tradycyjnymi rowerami a tymi z napędem jest ogromna. Ci, którzy chcą jeździć na takim jednośladzie, a ich budżet jest ograniczony, mogą kupić rower używany lub na raty. 

Kolejną wadą e-bike’a jest jego waga, znacznie przewyższająca ciężar tradycyjnego roweru. Jeśli mieszkasz w bloku bez windy, zastanów się, czy na pewno będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Minusem takiego roweru jest również konieczność pamiętania o jego regularnym ładowaniu – czas ładowania akumulatora to zazwyczaj 3–4 godziny. Dla osób, które przesiadają się z klasycznego jednośladu na e-rower, może to na początku stanowić problem. Spontaniczny wypad może bowiem okazać się czasami niemożliwy.

Warto jednak rozważyć zakup roweru elektrycznego. W odróżnieniu od tradycyjnego jednośladu pozwala pokonać znacznie większy dystans.  Poznawanie i zwiedzanie ciekawych miejsc oraz aktywne, przyjemne i zdrowe spędzenie czasu są na wyciągnięcie ręki.

ZOBACZ TAKŻE