Ruina z ul. Zachodniej 76 będzie secesyjną perełką. Detale zapierają dech [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zrujnowana kamienica przy ul. Zachodniej 76 to kompleksowo remontowany budynek w ramach rewitalizacji. Podczas odnowy robotnicy znaleźli zabytkowe malunki, okiennice oraz detale.

fot. Stefan Brajter
Remont secesyjnej perełki trwa
10 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Rewitalizacja da jej drugie życie

W zrujnowanej kamienicy obecnie powstaje nowoczesna instytucja z ogólnodostępnym ogrodem. Trwają intensywne prace w jej wnętrzach oraz przy odnowie zabytkowej elewacji. Równolegle prowadzona jest konserwacja zabytkowych detali.

– To jeden z najładniejszych łódzkich budynków. Dziś jeszcze ukryty pośród szczytowych ścian oficyn, ale ekipę budowlaną można dostrzec z ulicy. Zbudujemy tu bibliotekę oraz ogólnodostępny ogród z ławkami i siedziskami. Zbiory nowej instytucji kultury wypełnią materiały o tematyce dotyczącej planowania oraz projektowania przestrzeni publicznych. Będzie tu można znaleźć publikacje z zakresu architektury i niezwykłej historii naszego miasta. W ofercie nie zabraknie spotkań z wybitnymi twórcami, którzy zajmują się problematyką szeroko rozumianego miasta – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Skarby odkryte w kamienicy

Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. mieszkalnej kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, pośród których możemy zobaczyć m.in. laskę Hermesa.

Tynk i faktura na elewacji zmieniają kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne secesyjne sztukaterie. Na szczególną uwagę zasługują elementy boazerii.

 – Podczas prac znaleziono pozostałość gazety z 1913 r, co potwierdzałoby, że tapeta pochodzi z czasów powstania budynku. Choć przeprowadzone wcześniej badania konserwatorskie nie ujawniły dekoracji malarskich na ścianach, prawdopodobnie większość pomieszczeń zdobiły właśnie tapety. Jednym z najciekawszych elementów jest sufit w pomieszczeniu na parterze, gdzie na sztukaterii zaobserwowano tzw. mazerunek, czyli dekorację malarską imitującą drewno. Większość z nich jest w złym stanie, ponieważ budynek przez wiele lat nie był użytkowany i ogrzewany. Wnętrza niestety zostały poważnie zdewastowane – dodaje Katarzyna Przesmycka, kierownik prac konserwatorskich

Remont konserwatorski zabytku wraz z wyposażeniem wyniesie 6 mln złotych.


Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE