– To następna, po pokoju karcianym, przestrzeń, w której przeprowadzone zostały w tym roku prace konserwatorskie. W saloniku pistacjowym, mieszczącym się na I piętrze pałacu, konserwatorzy rozpoczęli działania na początku października. W ciągu dwóch miesięcy bardzo intensywnych prac udało się przywrócić pierwotny wygląd pokoju, którego kształt nakreślił przygotowany w ubiegłym roku program badań konserwatorskich – powiedziała na konferencji prasowej Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka miasta.
To drugie podejście do przeprowadzenia prac konserwatorskich w tym pomieszczeniu, od kiedy pałac jest główną siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. Pierwsze starania podjęto w latach 80. XX wieku, kiedy sukcesywnie instytucja przejmowała kolejne pomieszczenia rezydencji. Wtedy została przeprowadzona tzw. konserwacja zachowawcza, która pomogła teraz zabezpieczyć m.in. oryginalne fragmenty bordiury. Obecnie możemy już mówić o pełnej konserwacji.
Remont sali i historyczne odkrycie
Konserwatorzy usunęli wtórne przemalowania na suficie, ścianach oraz stolarce drzwiowej i na osłonach grzejników. Prace uwydatniły bogatą sztukaterię sufitową, na której można teraz dostrzec m.in. wazon z bukietem kwiatów, liście laurowe i akantu, które wykończone są złoceniami. Polichromia ścienna w postaci bordiury uzupełniona została o brakujące elementy dekoracji. Sufit oraz ściany pomalowano na pastelowy kolor charakterystyczny dla epoki neorokoko.
W trakcie prowadzonych prac na jednej ze ścian odkryto stempel z datą, a dokładnie widniała tam pieczątka z rokiem 1960.
– Umieszczona data sugerowałaby, że jeden z remontów w tej przestrzeni mógł być prowadzony w tym właśnie okresie, kiedy to w pałacu swoją siedzibę miało Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Są to jednak tylko nasze przypuszczenia, ponieważ nigdzie realizacja takich prac nie została odnotowana – dodaje Magda Komarzeniec, dyrektorka MMŁ.
Koszt przeprowadzonych prac to łącznie blisko 150 tys. złotych, 130 tys. pochodzi z budżetu Miasta Łodzi oraz 17 tys. tysięcy to środki własne muzeum. Salonik pistacjowy stanowi część, składającego się z czterech pomieszczeń, apartamentu pani domu. Było to pomieszczenie przejściowe z wyjściem na taras pomiędzy sypialnią, a salonikiem miodowym. To tu przez 37 lat mieszkała Leonia Poznańska, żona Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Przestrzeń udostępniona będzie zwiedzającym już od najbliższego weekendu, 2-3 grudnia.
Zobacz salonik pistacjowy na własne oczy
– Przypominamy, że trwający rok to jubileusz 120-lecia pałacu rodziny Poznańskich, dlatego w weekend, 2-3 grudnia, zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych w ramach biletu wstępu za połowę ceny. Dodatkowo przygotowaliśmy specjalne oprowadzania, aby zdradzić kolejne sekrety naszej rezydencji – dodaje Magda Komarzeniec, dyrektorka MMŁ.
Oprowadzania zaplanowane są na sobotę i niedzielę na godz. 12:00. W sobotę, 2 grudnia, o godz. 16:00 odbędą się warsztaty poświęcone wspólnemu odkrywaniu rodzinnych wspomnień. Tego samego dnia o godz. 18:00 ruszy quiz o Łodzi, podczas którego wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta. A w niedzielę, 3 grudnia, od godz. 16:00 MMŁ zawładną wielbiciele planszówek. W specjalnie przygotowanej strefie będzie można spróbować swoich sił w grach, wśród których nie zabraknie tematyki związanej z Łodzią i regionem. Szczegółowe informacje na stronie MMŁ: www.muzeum-lodz.pl.