Pierwszym etapem badań będzie ocena ryzyka złamania tzw. osteoporotycznego przy wykorzystaniu specjalnej ankiety, na podstawie której lekarz podejmie decyzję o zakwalifikowaniu do dalszych procedur medycznych. Drugim etapem jest badanie densytomterem. Jeśli jego wyniki nie będą dobre – lekarz po badaniach skieruje pacjentkę na leczenie.
– Densytometr służy do pomiaru gęstości kości. Jest to badanie promieniami rentgenowskimi – jest bezbolesne i szybkie. Osteoporoza to choroba, która często nie daje żadnych objawów, dlatego trzeba się regularnie badać – mówiła Anna Orczykowska, lekarz w miejskiej poradni na Widzewie.
Badanie na Osteoporozę w Łodzi. Gdzie się zgłosić?
Ankietę będzie można wykonać we wszystkich Miejskich Centrach Medycznych. Aby skorzystać z oferty, wystarczy umówić się na wizytę w najbliższej przychodni. Badania densytometrem będą zaś wykonywane w MCM „Widzew” przy ul. Piłsudskiego 157 oraz w MCM „Śródmieście” przy ul. Próchnika 11.
– Moja mama miała złamanie osteoporotyczne. Niestety ja również musiałam zmagać się z tą chorobą. Od tego momentu badam się systematycznie w poradni – mówi Pani Zofia, pacjentka Miejskiego Centrum Medycznego „Widzew”.
Miasto wygrało konkurs w ramach, którego zakwalifikowało się do programu wczesnego wykrywania u kobiet złamań osteoporotycznych. Wartość programu wynosi 700 tys. zł., z czego 561 tys. zł pochodzi z dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia.