Seniorze, pij wodę! Skutki odwodnienia mogą być bardzo groźne

Lato to czas wypoczynku, ale również wysokich temperatur, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i gorszego samopoczucia. Narażone na negatywne skutki upałów są przede wszystkim osoby po 65. roku życia. Aby uniknąć odwodnienia i jego konsekwencji, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie.

szklanka wody
Seniorze, pij wodę! fot. envato elements

W czasie upałów seniorzy są dużo bardziej podatni na odwodnienie niż osoby młodsze. Z wiekiem organizm ma zmniejszoną zdolność do utrzymania optymalnej temperatury ciała oraz zachowania wody w organizmie. Dlatego tak ważne jest, by regularnie w ciągu dnia przyjmować płyny. Najzdrowsza i najlepiej nawadniająca jest woda. Lekarze zalecają, by uzupełnić ją o elektrolity (minerały i sole), które można zakupić w każdej aptece. Herbata i  kawa mają działanie moczopędne, dlatego powinno się ich unikać przy wysokich temperaturach.

Niebezpieczne skutki

Przejawy odwodnienia organizmu są niepozorne, ale skutki mogą doprowadzić do utraty zdrowia bądź życia. Deficyt równowagi płynów powodują wysokie temperatury, wysiłek fizyczny oraz przyjmowanie niektórych leków. Zbyt małe spożycie płynów może doprowadzić do bólu głowy, omdlenia, wydłużenia czasu reakcji oraz zaburzeń pamięci. Odwodnienie ma również wpływ na nasze samopoczucie – jesteśmy bardziej zmęczeni i poirytowani. Jeśli wystąpią objawy utraty płynów, należy od razu skontaktować się z lekarzem.

Pij 2 litry wody 

Aby uniknąć odwodnienia, trzeba dziennie wypić minimum 2 litry wody, szczególnie jeśli temperatury na zewnątrz są wysokie. Nie należy przyjąć na raz całego dziennego zapotrzebowania. Nawadnianie powinno być regulowane w ciągu dnia. Można wypić dziennie 8 szklanek wody (250 ml). Pomocne mogą być również specjalne bidony z podziałkami lub ustawienie przypomnienia w telefonie. 

Dla odpowiedniego nawodnienia organizmu ważne jest również to, co jemy. W czasie wysokich temperatur warto postawić na owoce i warzywa – arbuz, truskawki i szpinak czy pomidory. 

W czasie upałów lepiej unikać ostrego słońca i dusznych pomieszczeń.

ZOBACZ TAKŻE