Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok! Z jakich zajęć najchętniej korzystali?

Łódzcy seniorzy są aktywni, twórczy oraz gotowi do działania i społecznego udzielania się. Miasto to dostrzega i wspiera ich w takiej aktywności. Z jakiej oferty mogli korzystać seniorzy w 2024 r.? Na czym koncentrowała się praca Rzecznika ds. Seniorów w Łodzi?

Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok
Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok! Z jakich zajęć najchętniej korzystali?
7 zdjęć
Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok
Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok
Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok
Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok
Seniorzy z Łodzi są aktywni cały rok
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Aktywizacja społeczna i integracja międzypokoleniowa

Zorganizowane w 2024 r. warsztaty i spotkania sprawiły, że łódzcy seniorzy mogli zaangażować się społecznie. W ramach projektu „Seniorzy dla Seniorów” odbywały się lekcje języka polskiego oraz konwersacje dla osób 60+ z Polski i Ukrainy, a w ramach programu „Polska dla początkujących i dla zaawansowanych, podaj dalej” osoby 60+ z Polski prowadziły konwersacje językowe dla osób z doświadczeniem uchodźczym i migracji. Projekt „Cyfrowa Środa” wspierał edukację cyfrową seniorów i uczył ich, jak bezpieczne korzystać z komputera i telefonu. 

Edukacja i profilaktyka zdrowotna

Prowadzono prelekcje związane z profilaktyką zdrowotną, m.in. dotyczące zdrowia mózgu, zdrowego starzenia się i wsparcia dla opiekunów. Po raz piąty odbyła się także Akademia Pozytywnego Seniora, czyli cykl lubianych warsztatów psychologicznych. W bogatej ofercie znalazły się także marsz po zdrowie, cykl warsztatów z fizjoterapeutą i trenerem oraz warsztaty z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Wsparcie rodzin i opiekunów

Ważnym elementem polityki działań Rzecznika ds. Seniorów były programy wspierające rodziny i opiekunów osób starszych. Organizowano warsztaty dotyczące psychologicznego i praktycznego wsparcia dla opiekunów osób z demencją. Rozszerzono także ofertę pomocy dla osób opiekujących się seniorami.

Kultura i sztuka

Seniorzy mogli rozwijać swoje talenty artystyczne oraz uczestniczyć w zajęciach rozwojowych. Koncerty, pokazy filmowe, wieczory autorskie i wernisaże nie tylko integrowały środowisko senioralne, ale również podkreślały potencjał twórczy osób starszych. 

Podkreślanie potencjału seniorów

Dzięki inicjatywom takim jak „Seniorzy dla Seniorów” czy „Polska dla Początkujących i dla Zaawansowanych” pokazano, że osoby starsze mają ogromny wkład w rozwój lokalnej społeczności. Wolontariat, mentoring oraz działalność edukacyjna prowadzona przez seniorów dla różnych grup społecznych podkreśliły ich kluczową rolę jako liderów i inspiratorów działań społecznych.

W 2024 r. w Fabryce Aktywności Miejskiej zorganizowano 115 wydarzeń skierowanych do seniorów, w których uczestniczyło ponad 3000 osób.

ZOBACZ TAKŻE