Skradzione lata Sary Zyskind. Łódzki życiorys autorki książek, która ocalała z Litzmannstadt Getto

26 marca 1927 r. w Łodzi urodziła się Sara Zyskind (z domu Plager) – ocalała z Litzmannstadt Getto, autorka dwóch książek autobiograficznych. Po wojnie była współzałożycielką Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej i członkinią zarządu Związku Byłych Mieszkańców Łodzi w Izraelu.

Łódź. Skradzione lata. Poznaj łódzkie losy Sary Zyskind
Skradzione lata Sary Zyskind. Łódzki życiorys ocalałej z Litzmannstadt Getto autorki książek

Sara Zyskind pochodziła z zamożnej, łódzkiej rodziny, jej rodzice zmarli w getcie łódzkim i zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Brackiej. Wcześnie osierocona Sara przeżyła trudy getta, pracując w resorcie bieliźniarskim. W sierpniu 1944 r. została wywieziona do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd trafiła do innych obozów. Po wyzwoleniu wróciła do Łodzi, ale okazało się, że cała jej rodzina została wymordowana, więc postanowiła wyjechać z Polski.

Podróż do Izraela

W 1948 r. wraz z grupą z łódzkiego kibucu przedostała się nielegalnie za granicę. Zatrzymana przez Anglików podczas rejsu do Palestyny, była internowana w obozie dla uchodźców na Cyprze. Po kilku miesiącach przybyła do utworzonego już Izraela. Podczas wojny arabskiej (1948–1949) walczyła z bronią w ręku o niepodległość nowego kraju. Po demobilizacji osiadła w Tel-Awiwie, gdzie wyszła za mąż. 

Wspomnienia z getta 

W instytucjach oświatowych i wychowawczych na terenie Izraela odbywała spotkania, opowiadając o Holocauście. Okupacyjne przeżycia swoje i męża Eliezera Zyskinda opisała w biograficznych książkach: „Skradzione lata” i „Światło w dolinie łez”, które wydano w Izraelu, Polsce i USA. Sara Zyskind zmarła w Tel-Awiwie w 1994 r.

ZOBACZ TAKŻE